Milletvekili Avcı, Zonguldak-Filyos arasında 3 etaptan oluşan karayolu ve tüneller hakkında son gelişmeleri aktardı. Milletvekili Avcı, Zonguldak-Filyos, Zonguldak-Kilimli, Kilimli-Muslu güzergahlarında devam eden çalışmalar hakkında bilgi verirken, çalışmaların tahmini bitiş tarihi hakkında da konuştu. 

Milletvekili Muammer Avcı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: 

“Grup toplantıları genel anlamda ülkenin dış politikası, yapılan yatırımlar veya iç ve dış terörizme karşı takınılacak tavırlarla alakalı açıklamaların yapıldığı bir yerdir. 

Genel anlamda şunu söyleyebiliriz. Cumhurbaşkanımız, yakın zamanda yaşamış olduğumuz ve 11 ilimizi kapsayan deprem felaketinden sonra yatırımların hız kesmeden devam ettiği ile ilgili sözler sarf edildi. Bu bağlamda bizim üzerimize Zonguldak olarak düşen yatırımları konuşalım isterim. Mesela; Zonguldak’la Filyos arasında 3 etaptan oluşan bir karayolu ve tüneller söz konusu. Bunun ilk etabını açmıştık; Zonguldak-Kilimli arasını. İkinci etabı; Kilimli ile Muslu arasında. Bu bağlamda da buralarda 3 biner metrelik 2 tüp imalatı gerçekleşecek. Toplamda tünel şu an 6 bin metre uzunluğunda. 

“2 BİN 670 METRELİK KISIM AÇILDI”

Şu anda geldiğimiz noktada 2 bin 670 metrelik kısmı açıldı. Kazı çalışmaları tamamlanmış oldu. Burada gece-gündüz esasıyla çalışmalar yapılıyor. Allah nasip ederse çok yakın zamanda da Kilimli-Muslu istikametinden tersine istikamette de aynaları açmak suretiyle çalışma başlatmak üzereyiz. Bunun hazırlıkları yapılıyor. Portal hazırlıkları devam ediyor. Bir yandan servis yolu, iş makinaları, kamyonların gelişiyle alakalı çalışmaları devam ettiriyoruz; inşallah bu çalışmalar, -Kilimli Muslu arası için konuşuyoruz- çift taraflı çalışılırsa neticenin çok daha çabuk sonuçlandığını biliyoruz. Hemen ikinci makastaki Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı Tünelleri’nde yaşadık. Aynı şekilde burada da yaşayacağız. 

“170 KİŞİLİK EKİP ÇALIŞIYOR”

Oradaki çalışmalar şu an 170 kişi ile devam ediyor. Diğer yandan da üçüncü etap dediğimiz Muslu ile Filyos arasında 7 gidiş, 7 de dönüş olmak kaydıyla çalışmalar devam ediyor. Orada 14 tüp planlaması yapmıştık. Bu tüneller Yenice ile Karabük arasındaki gibi kısa tüneller değil; uzun tüneller. İmalatı hemen bitecek tüneller değil. Bu bağlamda 7 gidiş tünelini, 7 de dönüş tünelini 5 gidiş, 5 de dönüş olmak kaydıyla gerçekleştireceğimiz bir çalışmanın içerisindeyiz. İki tünelin birleştirilmesi şekliyle beraber, bu tünel sayısını 5 gidiş 5 dönüş olacak şekilde planladık. Bunun da inşallah uygulamalarını yakında duyacağız. 6 bin 800 metrelik kazı destek dediğimiz ölçüm gerçekleştirildi. Bir yandan bu tüneli biz açarken; diğer yandan da, tünellerin yarım kilo betonlaması dediğimiz nihai betonlaşma dediğimiz kısımları da geldi. 2062 metrelik tünelin içerisindeki kalıplar devam ediyor. O noktaya kadar geldik. 2062 metre nihai kaplamayı gerçekleştirdik. Oradaki çalışmalarda 380 kişi civarında bir personelle yapılıyor. Yine gece ve gündüz esasına göre çalışmalar devam ediyor.” 

Haber: Duygu ELMA ÖZFİDAN

Editör: Batuhan Darakci