Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) Karaelmas Buluşmaları kapsamında TRT’de "Can Veren Pervaneler" programını hazırlayıp sunan Yazar Hayati İnanç ile “Hayata Şiirden Bakmak” konulu söyleşi gerçekleştirildi.

Sezai Karakoç Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ve yoğun ilgi gösterilen etkinliğe, ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, Prof. Dr. Bekir Hakan Bakkal ve Prof. Dr. Servet Karasu, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Müdürü Muharrem Kiraz, Genel Sekreter Prof. Dr. Zehra Safi Öz, akademisyenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Söyleşi öncesinde ZBEÜ İlahiyat Fakültesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Metin Gündoğdu, ney dinletisi verdi.

Söyleşide, divan edebiyatından beyitlerle gündelik hayatı yorumlayan Hayati İnanç, insanların Allah'ı anarak, iyilik yaparak, yaptığı iyiliği unutarak ve kendisine yapılan kötülüğü unutarak mutlu olabileceğini dile getirdi. Kelimelerin manasında bin yıllık bir kültür aktarımının olduğuna dikkat çeken İnanç, en büyük yatırımın insana yapılan yatırım olduğunu belirtti ve çok düşünüp öz konuşmak gerektiğine dikkat çekti.

Söyleşinin ardından Rektör Özölçer, Hayati İnaç’a belge takdiminde bulundu.

ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, kendilerini kırmayarak misafirleri oldukları ve keyifli bir söyleşi sunduğu için Hayati İnanç’a teşekkür etti.

Editör: Batuhan Darakci