Üniversitemizin paydaşı olduğu İç Anadolu Kariyer Fuarı bugün Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in katılımıyla düzenlenen törenle açıldı. Anadolu Üniversitesi Öğrenci Merkezi Yunus Emre Salonu’nda gerçekleşen açılışa, CBİKO Başkanı Doç. Dr. Salim Atay, Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, paydaş üniversitelerin rektörleri, iş insanları ve Üniversitemiz Tıp Fakültesi Tıbbı Biyoloji Anabilim Dalı Öğr. Üyesi Prof. Dr. Zehra Safi Öz, Kariyer Merkezi Müdürü Dr. Öğt. Üyesi Seda Taptık, Kariyer Merkezi Koordinatörü Dr. Öğr Üyesi Esra Hacıoğlu, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi çalışanı Burcu Otabaş, teknoloji takımlarımızdan Isa Revo, B-Dispate, Grizu-263, ZBEÜ OVAT ve 500 öğrencimiz katıldı.

‘Günümüzde dünyaya yön veren en büyük güç, teknoloji’

İki gün sürecek olan fuarın açılış konuşmasını gerçekleştiren T. C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez şunları aktardı: “İç Anadolu Kariyer Fuarı’nda sizlerle bir araya gelmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum. Bugün burada 19 paydaş üniversitemizle beraber yüzlerce şirketimiz bir arada bulunacak. Gençlerin enerjisi ve dinamizmi olağanüstü bir atmosfer yaratıyor. Gençliğin heyecanını kelimelerle ifade etmek zor. Karşımda üreten, düşünen, tartışan, sorgulayan ve yeniliğe açık bir gençlik görüyorum. Günümüzde dünyaya yön veren en büyük güç, teknoloji. Bugün Türkiye müthiş bir teknoloji üretkenliği gösteriyor. Gençlerimizin teknolojiye olan ilgisi ve merakı ile gelecekte daha çok teknoloji üreten bir ülke konumuna geleceğimize inanıyorum. Dünyanın gittiği yönü gören, gideceği yönü ise öngören gençlere sahibiz. Geleceğinizin aydınlık, enerjinizin hep bugünkü gibi olmasını diliyorum.”

Gençlerin işverenlerle bire bir temas kurmasına fırsat sağlamaya odaklandık’

Açılış töreninde gerçekleştirdiği konuşmasında İKAF’23’e ev sahipliği yaptıkları için mutlu olduklarını belirten Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, İKAF’ın gençler için büyük bir fırsat olduğunu dile getirdi. Erdal, “CBİKO koordinasyonunda düzenlenen bölgesel kariyer fuarları, gençlerimizin her birine yetenekli olduklarını hissettirmeyi hedefleyen, ülkemizin en önemli kariyer etkinlikleri arasındadır. Anadolu Üniversitesi olarak 19 paydaş üniversitemiz, Valiliğimiz, Eskişehir Sanayi Odamız, Eskişehir Ticaret Odamız ve birbirinden değerli özel sektör ve kamu kurum ve kuruluşlarımızın önemli katkıları ile İç Anadolu Bölgesel Kariyer Fuarı, İKAF’23’e bu yıl biz ev sahipliği yapıyoruz. Düzenlediğimiz geniş çaplı organizasyonla gençlerin, işverenlerle bire bir temas kurmasına fırsat sağlamaya odaklandık. Gençlerimiz için 100’ün üzerinde etkinliğin yer aldığı zengin bir etkinlik programı hazırladık. İKAF’23’ün ülkemizin aydınlık yarınları olan genç yeteneklerimize yeni ufuklar açmasını diliyorum” dedi.

Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Klarnet Beşlisi’nin sahne aldığı etkinlik İç Anadolu Kariyer Fuarı’na sponsor olan firmalara plaketlerinin takdimi ile devam etti. Ana sponsorlar olan Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş ve Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler’e plaketleri Bakan Fatih Dönmez tarafından verildi. Platin sponsorlara plaketleri CBİKO Başkanı Doç. Dr. Salim Atay, altın sponsorlara Vali Erol Ayyıldız ve gümüş sponsorlara ise plaketlerini Rektör Prof. Dr. Fuat Erdal tarafından takdim edildi. Plaket takdiminin ardından İKAF’23 için hazırladıkları sloganlarla ödüle hak kazanan öğrencilere ödülleri verildi. Törenin ardından Bakan Dönmez ve beraberindekiler fuar alanını gezdi. Ardından tüm paydaşların katılımıyla kurdele kesim töreni gerçekleştirildi.

Editör: Batuhan Darakci