Merkez atölye olarak da bilinen işletmede yerüstü madencileriyle bir araya gelerek sorunlarını dinleyen milletvekiline ziyaretinde CHP Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun eşlik ederken, Yavuzyılmaz görüşmelerinin ardından madencilere hitaben yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi: 

‘Artık bize yetki lazım’

 TTK’yı kendi vücudundan iyi tanıyorum. Sorunlarının neler olduğunu, nasıl çözeceğimizi yıllardır çalışıyoruz. Ancak bir muhalefet partisinin milletvekili olarak yapabileceklerimin sınır noktasına geldim. Bundan sonra bize yetki gerekiyor. Siz yetki verirseniz kurumu tekrar ayağa kaldıracağız.  TTK’yı hep birlikte ayağa kaldıracağız. Maden Makinaları Fabrikası TTK’nın göz bebeği ama madencileri yıllardır türlü haksızlıklara maruz bırakılıyor. 50-100 kişinin çalışması gereken atölyelerde 2-3 kişi bulunuyor. Tehlikeli işlerde, zor şartlarda çalışan madencilerin önemli kısmı asgari ücret dolaylarında ücret alıyor. Mesai saatleri uzun. Eşit işe eşit ücret verilmemesi ayrı bir sorun ve yıllardır tam anlamıyla çözülmüyor. 

‘Zonguldak’ın en milli ve en yerli yeri burası’

Tüm bunlara rağmen burada harika işler başarılıyor, ülke ekonomisine büyük katkı sağlanıyor. Sadece 2020 yılında, Maden Fabrikaları 18 milyon euro gelir elde etti. Burada büyük bir altyapı var. Buradaki potansiyel kuruma en önemli can suyunu verebilecek nitelikte.Yerlilik ve millilik nutukları ile mutluluğu uzaklarda arayanlar, yıllardır TTK’yı ve maden fabrikalarını görmezden geldi. Oysa Zonguldak’ın en milli ve en yerli yeri burası!

‘TTK'ya mühendis ve yerüstü işçileri alacak, mevcutların şartlarını düzelteceğiz’

Söz verdik TTK’ya 5 bin işçi alacağız. Alacağımız işçiler arasında maden fabrikalarında yetiştirilecek yerüstü işçileri ve mühendislerde olacak. Bu rakamlar gelişi güzel olarak söylenen bir vaatler değil. Kurumda verimli ve güvenli bir üretim için gereken işçi sayısı. Uzun zamandır kurumu denetliyor ve çalışıyorum. Türkiye önemli bir virajda, TTK varoluş savaşında. Biz halkımızın yetkisine takibiz. İktidar milletvekili olarak hem kurumu ayağa kaldıracak hem de işçilerimiz şartlarını düzelteceğiz”