İYİ Parti Milletvekili adayı Evrim Balbaloğlu, İl Başkanı Erdal Gülay, beraberinde partililer ile birlikte Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti. 
Açılış konuşması ve gündeme dair açıklamaların ardından Balbaloğlu ve Gülay gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“İL BAŞKANIMIZDAN İZİN İSTEDİM”

Emek ve Dayanışma Günü’nde Millet ittifakının Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun mitingine katılmayarak Saltukova-Devrek programında bulunmasına yönelik eleştirilere yanıt veren Balbaloğlu; “1 Mayıs Yürüyüşüne katılmak istedik ve hakikaten çok da güzel bir yürüyüş oldu. Tüm işçi sendikalarımızı STK'larımızla birlikte güzel bir yürüyüşü gerçekleştirdik. Sonrasında bizim çok öncesinden gruplarımıza verdiğimiz sözler vardı. Çünkü insanları da toparlamak çok kolay değil saat ertelemek çok kolay değil. Ben Sayın İl Başkanımızdan bu programları devam ettirebilmem için ayrılmam gerekiyor ama siz nasıl uygun görürseniz diye izin istedim. Çünkü temsilcilerimiz orada vardı kendileri de sağ olsun izin verdiler çalışma programımızı devam ettirmemiz adına. Bu anlamda böyle bir durum yaşadık.”

“KURTULUŞ MÜCADELESİ VERİYORUZ”

Öte yandan Balbaloğlu, ilçe başkanlarının kendisine tepkili olduğuna yönelik sorulan soruyu da yanıtladı. İlçe teşkilatlarıyla arasında bir sorun olmadığını ifade eden Balbaloğlu;” Bizim programımız vardı. Saltukova'nın pazarıydı o gün daha doğrusu dün için konuşuyorum. Saltukova gruplarla daha önceden sözleştiğimiz bir programdı. Oradan sonra devreğe geçtik. Benim ilçe başkanı arkadaşlarımla ya da onların benimle herhangi bir problemi yok. Biz şu an yani herkes şu bilinçte; bunu samimiyetle söyleyebilirim artık, sen ben durumu yok. Yani hepimiz bunu görebiliyoruz. Ciddi söylüyorum Kurtuluş mücadelesi veriyoruz. Yani bu seçim artık bir dönüm seçimi. Rejim seçimi olmuş durumda. Hani bu tür tartışmalar vesaire çok anlamsız geliyor.” ifadelerine yer verdi. 

“13.CUMHURBAŞKANIMIZ KEMAL KILIÇDAROĞLU OLACAK”

Balbaloğlu, 1 Mayıs öncesi Kılıçdaroğlu mitingi için başka bir program yapılmamasının belirtildiği halde ‘Kılıçdaroğlu’ndan banane’ şeklinde ithamda bulunduğuna yönelik iddiaları da yalanladı. 13’üncü Cumhurbaşkanının Millet ittifakının adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun olacağını belirten Balbaloğlu; “Sıradan bir seçim geçirmiyoruz. Bu 2018 seçiminin çok daha ötesinde tarihi O yüzden bizim sloganımız ‘tarih yazacağız.’ Hakikaten bu seçimin ne kadar tarihi olduğunu anladığımız için tarih yazacağız diye bir sloganla girdik. O yüzden bu bilinçle bütün arkadaşlarım bu bilinçte 13. Cumhurbaşkanımız Kemal Bey olacak. Bu sistemi, bu rejimi on 13. Cumhurbaşkanımız Kemal Bey değiştirecek. Ve inşallah parlamenter sisteme geçeceğiz. İYİ Parti parlamenter sisteminin birinci partisi olacak. Iktidar olacağız ve göreceksiniz Umarım bizler de bunda görev alacağız göreceksiniz.” diye konuştu. 

“ORASI SİYASETİN KONUŞULMA YERİ DEĞİL”

İYİ Parti İl Başkanı Erdal Gülay da eleştirilere cevap olarak; “Cumhurbaşkan adayımız gelmiş. Orası siyasetin konuşulma yeri değil. İYİ Parti zaten biz bir ittifak içerisinde değiliz. Kendi logomuzda giriyoruz sonuçta altılı masa diye hitap ettiğimiz altı genel başkanın siyasi partinin liderinin ben de buradaki bir temsilcisiyim. Sonuçta desteklediğimiz aday evet Kemal Kılıçdaroğlu. Benim de orada olmam kadar doğal bir şey yok. Bu zaten bir gün önceden il başkanlarına bildirilen Bir durum Orada biz milletvekillerini anons edeceğiz sizin de milletvekili adaylarınız orada olsun yada belediye başkan adaylarınız olsun diye böyle bir şey yok. Ben Kemal Bey'in gelişinden ta ki otobüse binip gidene kadar ayrılmadım yanında oldum birebir ama öyle bir program yoktu. Bu spontane sunucu arkadaşın başlatmış olduğu bir organizasyon oldu. Onun dışında bir sorun yok. Ama kendi partinizin propagandasını yaparken sahada biraz önce ilettiğim gibi cumhurbaşkanı adayımız Kemal Bey'e bir oy bizim partimizin genel başkanı ve vekil adayları olarak biz de kendi İYİ Parti'ye bir oy diye sloganımız karıştırılmasın Listelerimiz ayrı ama cumhurbaşkanlığı adaylığında tabii ki Kemal Bey'e oy vereceğiz.” ifadelerini kullandı. 

Haber: Duygu ELMA ÖZFİDAN

Editör: Batuhan Darakci