Zonguldak Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ZESOB) Başkanı Muharrem Coşkun, 2023 yılında kentte açılan ve kapanan iş yerleri işe ilgili açıklamada bulundu. Başkan Muharrem Coşkun, Ocak ayından bu yana 1818 iş yerinin açıldığını, 677 iş yerinin ise kapandığını söyledi. Konuyla ilgili açıklama yapan ZESOB Başkanı Muharrem Coşkun; “Vatandaş kendisine bir gelir kapısı, ekmek kapısı için iş yeri açıyor. İş yerlerini kapatanların birçoğu AR-GE çalışması yapmadan kapatanlar. Vatandaş önündeki pastaya bakmadan, pastadaki paya bakmadan iş yeri açıyor.” dedi.

“ÜÇ HARFLİ MARKETLERİN OLDUĞU YERLERDE DAHA ÇOK KAPANMA YAŞANIYOR”

Öte yandan Başkan Coşkun, üç harfli marketlerin olduğu bölgelerde daha çok iş yeri kapanmasının yaşandığına da dikkat çekerek; “Daha çok üç harfli marketlerin bulunduğu bölgelerde daha çok iş yeri kapanıyor. Üç harfli marketler maalesef mahalle aralarına kadar girdiler. Bunun içinde mahalle bakkallarımız başta olmak üzere bir çok iş yerimiz kapanıyor.
Üç harfli marketlerle ilgili parakende satış yasasında hükumetten düzenleme istiyoruz. Bu konuyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bu marketlerin mahalle aralarına kadar girmemesi, nüfus oranına göre değerlendirilmesi gerekiyor. 
Aynı zamanda bu marketlerin park yerleri ile ilgili de sıkıntı var. Bu marketler genelde her şeyi satıyorlar. Gıda ile ilgili ise gıda satacaklar. Ayakkabı satıyorlar, gıda satıyorlar, terlik satıyorlar, kırtasiye malzemesi satıyorlar, mobilya satıyorlar, meyve satıyorlar. İşle ilgili ne ise onu satacaklar.” ifadelerine yer verdi.

Haber: Duygu ELMA ÖZFİDAN