Zonguldak’ta yaşayan 57 yaşındaki Kemal Kılıç 70’inci kez kan verdi. Kemal Kılıç’ın yanı sıra Şafak Gazetesi Muhabiri Sertaç Özdemir de 50. kez yaptığı bağış ile Türk Kızılayı’nın kan bağış otobüsünde yer aldı. Öte yandan Kemal Kılıç bu kez ki kan bağışını Zonguldak Belediye Başkanı Tahsin Erdem’e armağan etti. 

Kemal Kılıç kan bağışı sırasında yaptığı açıklamada, “Sizin de bildiğiniz gibi, her üç ayda bir düzenli olarak kan bağışlıyoruz. Sağlığımız yerinde olduğu sürece ve ömrümüz yettiğince bu bağışları sürdüreceğiz. "Bir ünite kan, bir hayattır" bizim için en büyük sembolümüz ve parolamız. Bu yetmişinci kan bağışımı, çok sevdiğim Zonguldak Belediye Başkanı Tahsin Erdem'e ve Erdem ailesine armağan ediyorum. Allah'ım, bir sonraki kan bağışını sağlıklı bir şekilde yapmayı nasip etsin. Bir sonraki kan bağışımızı da inşallah ömrümüz yettiği sürece, çok sevdiğim kardeşim Devrek Belediye Başkanı Özcan Ulupınar’a sizin huzurunuzda armağan edeceğiz. 

Her zaman şunu diyoruz: Kahve köşesinde oturup bir ambulans geçtiğinde, bu ambulansın sesini duyup bir sağlık ocağına veya hastane köşesine gitmeyen, kahvede oturup hiçbir şey yapmayan insanlara sesleniyoruz: Her ambulans sesi duyduğunuzda bir hastaneye gidin. Bir ünite kan, bir hayat demektir. Ana karnındaki çocuğun büyüyüp, ileride Türkiye Cumhuriyeti'nin başına geçebilecek bir başbakan, cumhurbaşkanı veya yetkili bir kişi olabileceğini unutmamak lazım. Hiçbir zaman unutmayalım: Bir ünite kan, bir hayattır. En büyük parolamız budur. Elimizden geldiğince sağlıklı bir şekilde her üç ayda bir düzenli olarak kan bağışı yapmaya çalışıyoruz. Herkesi, üç ayda bir Kızılay’ın şubelerine veya Kızılay’ın kan bağış arabalarını gördüğünde kan vermeye davet ediyorum.” şeklinde konuştu. 

“VATANDAŞLARIMIZI KAN BAĞIŞINA BEKLİYORUZ”

Kızılay Kan Merkezi Doktoru Harın Çevik ise “Vatandaşlarımızı kan bağışına bekliyoruz. Sıcak havalarda insanlar mesafeli olabiliyor, tansiyon sorunundan korkabiliyorlar ya da dışarıda fazla kalabalık olmuyor, insanlar dışarı çıkmıyor. Ama kan ihtiyacı her zaman devam ediyor. Yazın da kışın da ameliyatlar devam ediyor. Diyaliz hastaları ve talasemi hastaları gibi sürekli kan ihtiyacı olan hastalar da sürekli kana ihtiyaç duyuyor. Vatandaşlarımızı kan bağışına bekleriz. Otobüslerimizin içi serin, rahat olsunlar. Su ve maden suyu ikramlarımız oluyor. Gönül rahatlığıyla gelip kan bağışında bulunabilirler. Teşekkür ederiz. Biz teşekkür ederiz.” dedi. 

50 kez kan bağışında bulunan Sertaç Özdemir ise yaptığı açıklamada, “2006 yılından bu yana sürekli kan bağışında buluyorum. Sağlığım el verdikçe gönüllü kan bağışında bulunuyorum. Kan bağışı önemi çok büyük. Kan insan hayatı için çok önemli ve tek üretim yeri insan vücudu o yüzden buradan tüm vatandaşlara çağrıda bulunuyorum. Herkes sağlıklı iken kan versin hem 3 kişinin hayatını kurtarsın hem de sağlıklarına sağlık katsın.” dedi. 


Haber: Batuhan DARAKCI

888Efc8B 2Ed1 46Cf Ba00 3170913A5Ce4

Editör: Batuhan Darakci