Zonguldak Kömür Jeoparkı'nın UNESCO Küresel Jeoparklar Ağı'na üye olması için yapılan hazırlıklar tamamlanarak başvuru dosyası UNESCO'ya gönderilmişti. 
2018'de başlatılan jeopark çalışmaları 2021'de Zonguldak Valiliği koordinasyonunda Zonguldak Turizm Altyapı Hizmet Birliği bünyesinde kurulan jeopark müdürlüğü, yönetimi, organizasyon yapısı ve sekretaryasıyla kurumsallaştırıldı. Zonguldak Kömür Jeoparkı Müdürlüğünün kurulmasıyla ofis çalışmaları, yönetim kurulu toplantıları, paydaş bilgilendirmeleri, çalışma grupları ve danışma kurullarının koordinasyonu gibi örgütsel faaliyetler yürütüldü. Bir yandan etkinlik, eğitim, atölye ve farkındalık geliştirme çalışmaları yürütülürken beraberinde UNESCO Küresel Jeoparkı olma kriterleri doğrultusunda saha çalışmaları yürütüldü. Jeoloji, doğa, kültür ve endüstri mirası odağında jeositler belirlendi. Ardından yoğun bir çalışmayla küresel jeopark olma yolunda başvuru dosyası hazırlıkları tamamlandı. Dosya öncelikle UNESCO Türkiye Milli Komisyonuna gönderildi. Burada yapılan ön incelemeyle belirtilen takvim içerisinde UNESCO Genel Sekreterliğine iletildi.

KÜRESEL JEOPARK OLMAK İÇİN 101 KRİTER VAR

Girişimlerin ardından Zonguldak’ın küresel jeopark olma adayı yolundaki tarihte geri sayım başladı. Edinilen bilgiye göre önümüzdeki Temmuz ayının üçüncü haftası Zonguldak’a iki kişilik ekip gelecek. 3-4 gün sürecek jeopark ve jeosit denetlemelerinin ardından 101 kriterin yerine getirilip getirilmediği tespit edilecek. Akabinde ise 2-3 aylık sürecin ardından Zonguldak’ın küresel jeopark olup olmayacağı belirlenecek. 3 ulusal jeoparktan biri olan Zonguldak Kömür Jeoparkı’nın küresel jeopark olup olmayacağı heyecanla bekleniyor. 

Haber: Duygu ELMA ÖZFİDAN

Editör: Batuhan Darakci