Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Zonguldak Milletvekili A.Adayı Varol Demirköse Filyos’a işçi istihdamı konusunda çağrılarının karşılık bulduğunu açıkladı. Milletvekili Aday adayı Varol Demirköse konuyla ilgili açıklamasında Vali Mustafa Tutulmaz, Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü İsmail Hakkı Özölçer ve İl Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan’a destek ve çalışmalarından dolayı teşekkür etti. Açıklama şöyle;

“Zonguldak’ın sürekli göç verdiği bir durumda göçün durdurulması için, bölgemizdeki bütün yatırımlara göre 2030 da hedeflenen 50 bin istihdamın ilimizden karşılanması Zonguldak’ın hakkıdır.

MHP olarak uzun zaman önce gündeme getirip yetkili makamlarla da paylaştığımız, ilimizdeki Filyos Projesi ve Doğalgaz yatırımlarında ihtiyaç olan nitelikli eleman ihtiyacının karşılanması için mesleki eğitim kurumlarının ve üniversitemizin eğitim fakültelerinin bölümler açıp hazırlık yapması konusundaki talebimiz karşılık bulmuş ve sonuç vermiştir.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinde "açık deniz sondaj teknolojisi" ve "açık deniz tabanı uygulamaları teknolojisi" ön lisans programları açılarak 30 ar öğrenci alınmış aylık 3 bin TL burs yardımı bağlanmıştır.

Mesleki eğitim kurumlarında da endüstriyel otomasyon ve su altı kaynakçılığı bölümleri çalışmaları başlatılmıştır.

İl Milli Eğitim Müdürümüz, 710 milyar metreküp rezervlik Karadeniz Gazı'nın karaya çıkacağı Filyos'a TPAO'nun işbirliği ile 16 sınıflı tematik lise yapılacağını açıklamıştır.

Bu çalışmaların dahada ciddiyetle ve ivedilikle devam edeceğine inancımız tam olup çalışmaların takipçisiyiz.

İlimizdeki yatırımlar için nitelikli elaman kaynağı olan okulların açılması çalışmalarından dolayı

Sayın Valimiz Mustafa TUTULMAZ’a, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.İsmail Hakkı ÖZÖLÇER’e ve İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Züleyha ALDOĞAN’a teşekkür ediyoruz.”