Zonguldak Bakkallar Tekel Bayileri ve Kantinciler Esnaf Odası Başkanı Kadir Habiboğlu, geçtiğimiz günlerde tütün ürünlerine indirim geldiğini ve indirimleri devam etmesi gerektiğini açıkladı.

Başkan Habiboğlu ayrıca, Kooperatif Bakkallarla ilgili bir gelişme olmadığını, süreci yakından takip ettiğini ifade etti.Başkan Habiboğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi;“Şu anda fiyat tarifeleri için firmalarla görüşüyoruz aynı şekilde devam ediyor. Cüzi bir şekilde geçen hafta bir indirim oldu inşallah bu indirimler devam eder. Zaman zaman bu marketlerden duyuyoruz işte bir ay boyunca sattıkları ürünlere daha doğrusu belli ürünlere zam yapılmayacak diye bunlarada ben pek inanmıyorum çünkü biz bunları arasıra gezip bakıyoruz öyle bir şey yok her hafta zam gelmeyen hiçbir şey yok. Tabii ki bu ücretler vatandaşın cebini biraz acıtmakta zamlar çok fazla oldu bu işi artık bir dur demeli diye düşünüyorum en kısa zamanda yetkililer herhalde buna artık ya yavaşlatırlar ya da bilmiyorum. Aradaki mesafe biraz zaman mesafesi uzak tutarak bir şekilde Vatandaşı korumuş olur şu anda zaten bizim rutin olarak yaptığımız işler var Ocak ve mart ayı arası için alkol piyasası dediğimiz TAPDK bunların yeni başvuru sistemleri var bunların hazırlıklarını yapıyoruz tabii ki bunlarda ücretli bunlarada hafta sonu çok zam geldi bunların onaylanması eskiden bunu bizim odalarımız yapıyordu. Türkiye genelinde fakat zaman içerisinde odalarda alındı ve tarım il müdürlüklerine verildi. Biz yine de üyelerimize katkı sunabilme adına hizmet verebilme adına bütün hazırlıkları odada yapıyoruz ve kendilerine bu yönde kolaylıklar sağlıyoruz. Kendilerine yapılacak her şeyi yapıyoruz”dedi.


ZAMLARDAN VATANDAŞIN BELİ BÜKÜLDÜ 

Kooperatif marketlerle ilgili gelişme yaşanmadığını ifade eden Başkan Habiboğlu, “
Asıl konu zam konusu gerçekten yani artık vatandaşın beli büküldü sadece tekel değil her yerde her şeyde ekmekten tut da yani simitle, poğaçadan zam gelmeyen bir şey yok biz de esnaflık yapıyoruz yani şaşırdık neyi nereden alacağız ne zaman alacağız nasıl alacağız biliyorsunuz birkaç ay önce toplantıya gittim Ankara’ya bu konuda da demeçler vermiştim kooperatif  bakkallarla ilgili bunları da bir yılda takip ediyoruz. çünkü süreç çok hızlı ilerlemiyor daha çok tedarik zinciri kolay olan şehirlerde bu işler yapılmaya başlandı tabi biz yöresel olarak ve nüfus olarak biraz kenarda kalmış bir şehirin onun için tedarik zincirleri buraya alt yapısı yapılmadan burada başlamış değil. Buna başladığımızda da zaten belli başlı üyelerimiz var beni de arayıp başkanım biz bu işe ne zaman geçeceğiz diye bizi bilgilendirir misin diye onlarda heyecan içinde bekleyenlerimiz var. Onlara  da elimizden gelen yardımı yapacağız”diye konuştu.

Haber; Batuhan DARAKCI

Editör: Can ERTÜRK