Amasya Maden Kazası Araştırma Komisyonu Başkanı Taner Yıldız, “Dün biliyorsunuz Amasra'da incelemelerimizi tamamlamıştık. Taziyelerimizi de tamamladık. Bugün de burada Karadon Müessesemizde yaklaşık eksi 400-460 kodunda incelemelerimize devam edeceğiz. Raporumuzu da inşallah bu ayın sonuna gelmeden bize tanınan resmi süre içerisinde tamamlamış olacağız”dedi.

Amasya Maden Kazası Araştırma Komisyonu Başkanı, eski Enerji Bakanı Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, komisyon üyeleriyle beraber Türkiye Taşkömürü Kurumu(TTK)Karadon Müessesine gelerek, yerin -460 metre altına indi. 

Başkan Yıldız, inceleme öncesinde kameraların karşısına geçerek açıklamada bulundu.

Amasya Maden Kazası Araştırma Komisyonu Başkanı, eski Enerji Bakanı Kayseri Milletvekili Taner Yıldız,,”Bartın amasradaki maden kazasının araştırılması ve ilgil alınacak önlemlerle alakalı çalışmalarımızı 2,5 ay önce başlatmıştık. Hemen 14 Ekim'deki o elim kazada 42 maden şehidimizi bir kez daha rahmetle anıyoruz. Şu anda yaralı bulunan Çam Sakura Hastanesi'ndeki dört yaralımıza Allah'tan şifalar temenni ediyoruz. Bütün komisyon üyesi arkadaşlarımızla beraber herhangi bir parti ayrımı gözetmeksizin bunun sebeplerine inmek ve önlemlerini almak bununla alakalı raporu hazırlamak üzere şu anda 19 milletvekilimiz ve 21 uzmanımız yasama uzmanlarımızla beraber şu anda buradayız. Dün biliyorsunuz Amasra'da incelemelerimizi tamamlamıştık. Taziyelerimizi de tamamladık. Bugün de burada Karadon Müessesemizde yaklaşık eksi 400-460 kodunda incelemelerimize devam edeceğiz. Raporumuzu da inşallah bu ayın sonuna gelmeden bize tanınan resmi süre içerisinde tamamlamış olacağız. Herhangi bir teknik ister havalandırma ister bununla alakalı herhangi bir personelin eğitiminden tutun bir çok unsurlar dikkatle irdeleniyor. Gerek sivil toplum örgütlerinin gerek sendikaların gerek özel ve kamu sektörünün Enerji Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı gibi birçok bağlı, ilgili ve ilişkili kuruluşlarıyla beraber bunlar değerlendiriliyor. İnşallah raporumuzu da bu ayın sonuna kadar tamamlamış olacağız. Akademisyenlerimiz var. Bununla alakalı tecrübeli uzman kadromuz var. Bütün partilerin ortak paydasında komisyon çalışmalarımı tamamlamış olacak. Aşağıdaki incelemelerimizden sonra kısaca kamuoyu ile bilgilerimizi paylaşırız”diye konuştu.

Editör: Can ERTÜRK