TÜRK- İŞ Taban ücretin 11 bin 500 TL’ye çekilmesi,  yüzde 15 refah payı ve yüzde 45’te dönem zammı istedi. Hükümet,  İlk altı ay için refah payı ile beraber yüzde 30 ve taban ücretini de 11 bin 500 TL olarak açıklandı.

Hükümetin verdiği teklifin kabul edilebilir bir tarafı olmadığını ve kesinlikle toplu sözleşmeyi imza alamayacaklarğını söyleyen Genel Maden İşçileri Sendikası GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, “ Ücret maddeleri görüşülüyor. Taban ücretinin belirlenmesi noktasında taban ücretin 11 bin 500 TL’ye çekilmesi, devamında refah payı adı altında %15 refah payı, ve %45’te dönem zammı istedik. Hükümet taleplerimize cevap versin diye uzun zamandır bekliyorduk. Bugün itibari ile hükümetin verdiği teklifi TÜRK- İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, beraberinde HAK - İŞ konfederasyonu başkanı ile birlikte açıkladı.

Hükümet kanadından İlk altı ay için refah payı ile beraber yüzde 30 ve taban ücretini de 11 bin 500 TL olarak açıklandı.

Tabii ki bunun kabul edilebilir bir tarafı yok. Bu rakamın kabul edilemez olduğunu da bugünTÜRK - İŞ Başkanımız Ergün Atalay bizim adımıza söyledi.

Hükümetin verdiği yüzde 30 teklif bizim tekliflerimize çok uzak ve kayıplarımızı kesinlikle karşılamıyor.

Eflasyon altında bu ücretlerle eziliyoruz. Bu ücretler makul seviyeye gelmediği müddetce bu toplu sözleşmeyi kesinlikle imza alamayız.

Şimdi hükümet kanadından bir teklif daha gelmesini en kısa zamanda bekliyoruz.

Hükumetten olumlu teklif verilmezse grev olacak mı sorusuna cevap veren Hakan Yeşil, ” Şu anda yok ama yasal süreçler var. Yasal süreçte anlaşma sağlanamazsa yasal süreçler işleyecek” dedi.

Editör: Batuhan Darakci