CHP’li Yavuzyılmaz, Disney Plus’un kararı için, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yok sayılması demek Türkiye’nin ve Türk halkının yok sayılması demektir” dedi.

Disney Plus’ın “Dizinin başka bir TV kanalında ve sinemalarda yayınlanacağı” şeklinde yapılan açıklaması için “Bir formül yaratıp, yapılan ayıbın sorumluluğundan kaçmak” olarak nitelendiren Milletvekili, Disney Plus platformunu lobi iddialarıyla ilgili samimi bir açıklama yapmaya ve bu yanlıştan dönmeye davet ederek şunları söyledi: 

“Disney Plus'ın birtakım odakların baskısı ve lobi faaliyetleri ile Atatürk filmini yayınlamama kararı alması tek kelimeyle skandaldır. Ülkemizde milyonlarca abonesi olan ve bu ülke vatandaşlarından para kazanan bir şirket, şayet böylesine iki yüzlü bir karar alıyorsa bundan sonra da ülkemizde de işi yoktur. 

Çünkü Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yok sayılması demek Türkiye’nin ve Türk halkının yok sayılması demektir. 

Halkımız tarafından gösterilen tepkiler sonrasında bir formül yaratarak ‘dizinin başka bir televizyon kanalında ve sinemalarda yayınlanacağının’ açıklanmasını da kabul etmiyoruz. Yapılan ayıbın sorumluluğundan kaçmak yerine Disney Plus platformunu lobi iddialarına karşı samimi bir açıklama yapmaya ve diziyi Cumhuriyetimizin 100. yılında tüm dünyada yayınlayarak bu yanlıştan dönmeye davet ediyorum.”