Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz Amasra maden ocağında yaşanan  kazanın sorumluları olarak Enerji Bakanı, Çalışma Bakanı ve sarayı gösterdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz Amasra faciasında patlama yaşanmadan önce gaz izleme istasyonu ve -300 kodunda çalışan işçilerin arasında geçen konuşmaları paylaşmıştı. Yavuzyılmaz bugün yaptığı açıklamada Enerji Bakanı, Çalışma Bakanı ve Saray rejimini sorumlu tutarken, AK Parti TTK genel müdürünün arkasına saklanmış durumda müdürün konuşmasından korkuyorlar diye ifade etti.
Yavuzyılmazın konuşması şu şekilde;”Sağcılık fezlekesine göre Amasra maden ocağında havalandırma yetersiz. Hava hızı  olması gerekenin yarısı seviyesinde, sensörlerin yeri yanlış, ana aspiratör 44 yıllık 3 yıldırda ihalesi tamamlanamadı, denetimler, eğitimler, tatbikatlar, yetersiz, kömür tozu ile mücadele metan drenajı konusu eksik dolasıyla da bunun üzerinde teknik personel sayısındaki ve maden işçi sayısında ki eksiklikte olunca kazanın olması da kaçınılmaz hale geliyor neredeyse Amasra Müessesesinde tam ve doğru olan hiçbir şey yok haliyle de bu felakete giden yolun taşları döşenmiş oluyor. Sadece suçlanan ve suç istina edilen Amasra müessesesinin yetkilileri değil aynı zamanda TTK yönetim kurulu aynı zamanda Enerji Bakanının kendisi de bu eksikliklerin sorumlusu durumunda ancak hepsi TTK Genel Müdürünün arkasına saklanmış vaziyette. TTK Genel Müdürünün suçlanması durumunda konuşmasından korkuyorlar çünkü kendisinin bakanlığa ilettiği bu eksik işçi sayısı, teknik personel sayısı ve çeşitli konularda ki başvuruların gündeme gelmesi durumunda bu felaketin altından AK Partinin kalkması mümkün değil. Burada Enerji Bakanı, Çalışma Bakanı ve aynı zamanda saraya kadar uzanan sorumluluk silsilesi var. 

MERKEZİ GAZ İZLEME SERVİSİNDE EN AZ İKİ OPERATÖR OLMASI GEREKİYOR

Merkezi Gaz İzleme servisinde en az iki operatör olması gerekiyor yani iki de değil üç, dört olması gerekiyor ancak 14 Ekim 2022 tarihinde grizu patlamasının gerçekleştiği vardiyada tek bir operatör var, o operatörde metan gazı tehlikesi yükselince bir yandan ocak içi hattan çeşitli kodlar bulunan telefonlara ulaşmaya çalışıyor bir yandan aynı anda telsizle, elinde telsiz olan madencilere ulaşmaya çalışıyor. Ancak hepsine ulaşabilmesi mümkün olmuyor, bazı aradığı telefonların karşısında kimse yok çünkü madenciler o esnada zaten çalışıyorlar ve tam 18:09’da -300 kodunda Ocak içi çalışan dahili hattı arıyor ve bu dakika patlamanın olduğu dakika işte bu aramanın karşısında bir nezaretçi telefonu kaldırıyor ve merkezi gaz izleme servisinde ki operatör “hemen ayağı boşaltın” diyor. Talimatı alan nezaretçi “tamam anlaşıldı” diyor ve çevresinde ki madencilere seslenerek Ayağı Boşaltın diye iletiyor. Bu anda madenciler ayağı boşaltmaya başlıyor maskelerini takıyorlar ve bu uyarıyı alan 11 madenciden, 10’u son anda kurtuluyor 1 madenci ise zehirlenerek hayatını kaybediyor.” Dedi

Haber; Batuhan DARAKCI

Editör: Can ERTÜRK