YÖK, ara dönem sınavlarının ise online yapılmasını kararlaştırdı. Ancak bazı üniversitelerde alınan senato kararları gereği farklı uygulamalara gidildi. Kimi sadece uygulamalı bilimlerde yüz yüze eğitime geçerken kimi tamamen uzaktan eğitimle döneme devam etme kimi de sınavları yüz yüze yapma kararı aldı. Yüz yüze eğitime geçilememesine gerekçe olarak bazı üniversitelerde öğrenci yurtlarında depremzedelerin barınması gösterildi. Örneğin Akdeniz Üniversitesi’nde yurtlarda depremzedelerin misafirlikleri devam ettiği, mağduriyet oluşmaması için uzaktan eğitime devam edilmesi kararı alındı. Hacettepe Üniversitesi de YÖK’ün açıkladığı gibi hibrit eğitim uygulayacak. Ancak üniversitede uygulamalı eğitimleri yüz yüze gören öğrencilerin ara sınavları da yüz yüze olacak, uzaktan eğitimle yapılan derslerin ara sınavları ise çevrimiçi düzenlenecek.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Senatosu’nda derslerin yüz yüze ve uzaktan eğitim yoluyla işlenmesine yönelik karar çıkarken üniversitede fakültelere göre kararlar değişiklik gösteriyor. Örneğin İÜ İletişim Fakültesi’nde yeni binaya taşınma işlemleri devam ettiği için 7 Nisan’a kadar lisans ve lisansüstü derslerin online yapılacağı açıklandı.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nde ise ortak zorunlu dersler çevrimiçi; diğer dersler 24 Nisan’dan itibaren yüz yüze yapılacak. Ara sınavlar çevrimiçi ve ders ortalamasına etkisi yüzde 20 olacak. Yarıyıl sonu, bütünleme gibi sınavlar ise yüz yüze yapılacak.

Editör: Can ERTÜRK