Atatürkçü Düşünçe Derneği (ADD) Devrek Şubesi tarafından “Cumhuriyetimizin 100.Yılında Türkiye ve Gelecek” konulu bir panel düzenlendi.

    Devrek Belediye Nikah Salonunda yapılan panele, Eski CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran konuşmacı olarak katıldı.

    Panele, Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, CHP Devrek İlçe Başkanı Yaşar Bükrü, ADD GMYK Üyesi Yüksel Aslan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

     Panel öncesi bir konuşma yapan ADD Devrek Şube Başkanı Tülay Karademir, Atatürk’ün sadece Türkiye’nin değil, tüm dünyanın saygı duyduğu büyük bir lider olduğunu, yıllar geçsede bu halk tarafından unutulmayacağını, söyledi.

     Umut Oran da yaptığı konuşmada, Atatürk’ün “Benim iki büyük eserim vardır dediği bu eserinden Cumhuriyetin 100. Yılını yaşamanın mutluluğunu yaşadıklarını, söyledi.

     Oran şöyle konuştu:

     “Yüz yıl öncesinde de savaşlar, ekonomik sıkıntılar, salgın hastalıklar vardı. Günümüzde de var. Türkiye bugün tarihin en kötü ekonomik sıkıntılarını yaşıyor. Bunun için ülkenin bir rol model aramasına gerek yoktur çünkü Atatürk modeli vardır, önümüzde O’nun kurtuluş reçeteleri vardır. Dünya bir ekonomik buhrana doğru gidiyor. Şu an karşı karşıya kaldığımız bir çok tehdit aslında yüzyıl öncede aynı olmasa da çok benzer, o zamanın ruhuna göre tarih tekerrür ediyor. İşte böyle büyük değişim dönüşüm dönemlerinde biz ne yapmalıyız? Bu konuda şanslıyız. Amerika’yı yeniden keşfetmenin anlamı yoktur. Ya da kendi kendimize yeni yollar bulmamıza ihtiyaç yoktur. Büyük Atatürk’ün o zaman kendi kendine nasıl yollar bulduğuna bakmalıyız. Akıl ve bilimi kullanarak, onun izinde işimizin çok zor olmadığını göreceğiz. Yani o zaman neler uygulandıysa bugünde onlar uygulanmalı. Onlardan feyz alınmalı, doğru dersler çıkartılmalı.”

    Türkiye’nin sadece ekonomik olarak değil, sosyal olarak da kötü bir durumda olduğunu belirten Umut Oran, “Türkiye, Cumhuriyet tarihinde hiç bu kadar kötü yönetilmedi” ifadelerini kullandı.

    Oran, “Ülkemiz, Cumhuriyet tarihinde hiç olmadığı kadar ekonomik olarak da, sosyal olarak da hakikaten çok kötü durumda. Sadece ekonomi çok kötü yönetilmiyor veya ekonomik olarak insanlar çok büyük sorunlar yaşamıyor. Hemen hemen devletin sorunları çözmesi gerektiği her alanda devlet sorunları çözen değil, sorunları kendisi halinde. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyet tarihinde hiç bu kadar kötü yönetilmemişti. Tabii ekonomi en can alıcı konu ama hukuk, yargı, dış politika ve ulusal güvenlik de çok önemli. Türkiye sorunlar yumağı ve bu sorunları çözmesi gereken siyasi iktidar, yirmi yıldır bu sorunları daha çözülemez hale, kör düğüm haline getirdi. İnsanlar kör düğümü açamıyorlar, açmaya çalışıyorlar. Herkes bu kör düğüm, bu karanlık, bu belirsizlik ve bu kaos içerisinde korku duyuyor, endişe duyuyor. Türk milletinin hak etmediği bir süreç yaşıyoruz maalesef.” şeklinde sözlerini tamamladı.

    Panel sonrasında, verdiği bilgiler nedeniyle teşekkür eden Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, Oran’a bir Devrek Bastonu hediye etti. ADD Devrek Şube Başkanı Karademir’de Oran’a bir teşekkür plaketi sundu.

Editör: Can ERTÜRK