Amasya Maden Kazası Araştırma Komisyonu Başkanı, eski Enerji Bakanı AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, “Soma bölgesindeki linyit gerekse Zonguldak bölgesindeki taşkömürüyle beraber Türkiye yerli kömürünü çıkartmaya devam edecek. Tabi bunu işçi sağlığı, iş güvenliği kurallarına uyarak yapacak”dedi.

Amasya Maden Kazası Araştırma Komisyonu Başkanı, eski Enerji Bakanı AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, komisyon üyeleriyle beraber, Türkiye Taşkömürü Kurumu(TTK)Karadon müessesinde yerin  -460 koduna indi.

Bakan Yıldız yönetiminde komisyon üyeleri madende panolarda inceleme yaparak işçilerle beraber kömür kazdı.

Programın son bölümünde ise Bakan Yıldız yönetiminde komisyon üyeleri yerin altında maden işçileriyle beraber yemek yedi.

Yaklaşık 2 saatlik incelemenin ardından Bakan Yıldız ve komisyon üyeleri madenden çıkarak açıklamalarda bulundu.

AK Parti Kayseri Milletvekili eski Enerji Bakanı Taner Yıldız, "Türkiye Büyük Millet Meclisi Maden Kazaları Araştırma Komisyonu olarak geldiğimiz Bartın Amasra ve Zonguldak'ta şu anda içinde bulunduğumuz müessesede -460 koduna kadar inerek incelemelerimizi tamamladık. Öncelikle başta genel müdür, genel müdür yardımcısı, idari kadrolar ve çalışan bütün işçi kardeşlerimize varıncaya kadar ellerine kollarına sağlık diyoruz. İthalatın önlenmesi, yerli üretimin artırılması adına koymuş oldukları emekten dolayı. Çünkü gerek Soma bölgesindeki linyit gerekse Zonguldak bölgesindeki taşkömürüyle beraber Türkiye yerli kömürünü çıkartmaya devam edecek. Tabi bunu işçi sağlığı, iş güvenliği kurallarına uyarak yapacak. Bizim buradaki incelemelerimizde bu yönde oldu. Öncelikle burada çalışan işçi kardeşlerimizin sağlığının herşeyin daha önünde bir kez daha bu komisyon olarak da vurgulamak isterim. Ben bütün milletvekili arkadaşlarıma, yasama uzmanlarına ve görevli arkadaşlarıma huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Madene inerken de söylediğimiz gibi inşallah bu ayın sonuna kalmadan komisyon çalışmalarını tamamlamaya gayret edecek ve bunu sağlayacak. Buradaki hepimizin hissetiği aslında aşağıdada konuştuk. Bizim kazandığımız paralardan daha helal paraların burada kazanıldığını, alınteri ile beraber kazanıldığını ve bütün yüreklerini bu manada işçi kardeşlerimin ortaya koyduğunu bir kez daha söylemek isterim. Her birimizin aslında güvenliği birbirine emanet. Her birimiz kendine tanınan sorumluluğu, omuzlarımıza yüklenen sorumluluğu ve iş görevlerini tam anlamıyla yaptığımız anda inşallah ve bir kısım tedbirleri de üst düzeyde alıyor olmamız, sistemi iyi bir şekilde ortaya koyup bunu koruyup kolladığımız takdirde inşallah bu kazaların en aza indiğini elimizden geldiğince bunların kaldırıldığını hep beraber görmüş olacağız. Bütün niyetlerimiz gayretlerimiz bu yöndedir. Bu kazaların önlenmesiyle alakalı gerek kanuni, gerek mevzuat bizzatihi şantiyelerde ve sahalarda yapılan çalışmalar olacaktır. Ben bu zincirin ayrılmaz halkaları olan bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Allah ayaklarına taş dokundurtmasın kaza bela vermesin. Aileleriyle beraber sağlık sıhhat içerisinde iyi bir çalışma hayatı kendilerine temenni ediyoruz. 

Kuralların bir kısmının genel olacağını ifade eden Bakan Yıldız,”Çıkarttığımız sonuçlar havalandırmadan tutun ki sensörlere varıncaya kadar ana kontrol merkezinden tutun bütün detaylara varıncaya kadar bize aktarılan bilgileri değerlendirmek şeklinde oldu. Münhasıran biz Bartın Amasra'daki maden kazası vesilesiyle bu komisyonu topladık ama kurallarımızın bir kısmı genel olacak. Bundan sonraki bütün maden kazaların önlenmesine dönük olacak. Uzman arkadaşlarımızda önümüzdeki iki hafta içerisinde yoğun çaba, gayret gösterecekler. Biz tekrar Amasra'da hayatını kaybeden son kazada yitiren 42 canımıza, madencimize bir kez daha Allah'tan rahmet diliyoruz. Dört yaralımız var. Şu anda ikisi yoğun bakımda Çam Sakura Hastanesi'nde tedavileri devam ediyor. Allah'tan şifa temenni ediyoruz. Bütün bu iyi niyet ve temennilerimizi belirtmek istiyorum”dedi.

Öte yandan maden işçileri Bakan Yıldız’a kendi çıkarttıkları kömürü hediye etti.

Editör: Can ERTÜRK