Maden Mühendisleri Odası (MMO) Başkanı Çağlar Öztürk Türkiye Taş Kömürü Kurumu'na (TTK) bin işçi alınacak olmasını olumlu karşıladıklarını ifade etti.
1000 sayısının yetersiz olduğunu ve bu alınların peyderpey devam etmesi gerektiğini ifade eden maden mühendisleri odası başkanı Çağlar Öztürk şunları söyledi:

"TTK'nın tabiki işçi, teknik eleman, mühendis açıkları var. Bu açıklar giderilmelidir. İlk etapta bin işçiye olumlu bakılabilir. Fakat TTK’ya yapılacak olan teknolojik yatırımlarla birlikte bu sayının arttırılmasında fayda var. TTK, ocaklara yatırım yapmalıdır. Bunları yaparken de mutlaka işçiye ihtiyaç olacaktır. Ayrıca yeni teknolojik gelişmeleri ocağa sokmalı ve aldığı işçiyi de bir haftalık değil uzun vadeli eğitimlerle ocağa sokmalıdır. Gördüğümüz üzere pek çok meslek kolunda iş kazaları meydana geliyor. Bu da çalışanların yeterli eğitimi almadığını gösteren en önemli faktörlerden biri. O yüzden alınan işçiler en az 6 aylık süre içinde tutulup eğitim verip öyle ocağa sokulmalıdır. Yoksa ben ocağa aldim, çalışsın değil"