Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında Zonguldak’ta Karaelmas Kemal Köksal Stadyumu’nda Teknoloji Fuarı açıldı. Açılışa; Zonguldak Vali Yardımcısı Turgut Subaşı, Gençlik ve Spor İl Müdürü Hakan Yüksel, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. 

Zonguldak Vali yardımcısı Turgut Subaşı, alanı gezmesinin ardından yaptığı konuşmada; “19 Mayıs Gençlik Haftası etkinlikleri kapsamında burada Teknofest’in açılışını yaptık.
Genç arkadaşlarımızın okullarda yapmış oldukları teknolojik çalışmaları, ürünlerin bir kısmını burada sergiliyorlar. Bu ürünlerin bir kısmı teknofest yarışmasına girmiş ve kazanmıştır.
Burada en çok ilgimizi çeken The Gaca 
aracı oldu. Kendisine Zonguldakın TOGG’u diyebiliriz.

“ZONGULDAK’TA BİLİM VE SANAYİ ALANINDA BÜYÜK BİR ALTYAPI VAR”

Zonguldak‘ta bilim ve sanayi alanında çok büyük bir altyapı var. Hem aileler, hem okullar, hem gençler bu konuya yatkınlar. Bu tür programlara okullarda uyguluyoruz, özellikle beş ve altıncı sınıftaki öğrenciler bilim ve teknoloji derslerinde kodlama eğitimi de alıyorlar.
Onun başlangıcının semeresini görüyoruz ve  buralarda. Ben Zonguldak’ta bunları görmekten büyük bir mutluluk duyuyorum. Gerçekten teknolojiye yatkın bir insanı var. Bazı bölgelerin değişik alanlara karşı ilgisi vardır. Ancak Zonguldak‘ta kültürü oluşmuş bir kent. Demekki bu aileleri, okullara ve  alt yapı sirayet ediyor. 
Biraz onlara imkan sunduğumuzda neler yapılabileceğini bu fuarda gördük. Sizin aracılığınızla Zonguldak halkına bu fuarı gezmeleri için çağrıda bulunuyorum.
Fuar 16 Mayıs akşamına kadar açık kalacak. İlginç şeyler çıkartmışlar. Drone, insansız hava aracına kadar, iş makinaları robotik kodlamaları ve elektrikli araca kadar her şey var.
Buraya katılan öğrencilerimizi, öğretmenlerini onlara imkan veren il Spor müdürü Hakan yüksele teşekkür ediyorum. Başarılar diliyorum.” dedi. 


Haber: Duygu ELMA ÖZFİDAN

Editör: Batuhan Darakci