Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, sabah vardiyası öncesi 3 vardiyadaki işçilere bir konuşma yaptı. Demir, promosyon sürecinin işçi açıklarının ve diğer sorunların da önüne geçtiğini söyledi. Bu duruma gelmesini istemediklerini anlatan Demir, “Herkesi mutlu edecek bir rakama gelmesini temenni ediyoruz.

İhale iptali ve yeni sözleşme için masaya oturulacakken Bartın’da maalesef bir kaza yaşandı. 42 kardeşimiz bu faciada hayatını kaybetti. Allah rahmet eylesin. Böyle acılı ve yaslı olduğumuz bir ortamda promosyon peşine düşmemiz beklenemezdi. Hem acımızı yaşadık, hem yaralarımızı sarmaya çalıştık. Genel merkez yönetim kuruluyla, şube başkan ve yöneticileriyle, delege arkadaşlarımızla ve sizlerle bir süre sonra yine bir yola çıkarak ihaleyi iptal ettirdik. 5 yıllık promosyon sözleşmesinin 30 aylık kalan süresi varken iptal ettirdik.

Biz birbirimize sahip çıkmalıyız arkadaşlar. Hep beraber mücadele ettik ve bu sürece gelindi. Promosyon işçi alımının da toplu sözleşmenin de önüne geçerek gündem oldu. Biz bu parayı alacağız arkadaşlar. Az önce de söylediğim gibi bankaların da bizlerin de makul karşılayacağı bir ücret seviyesine geleceğine inanıyorum. 

GMİS’in ve TTK’nın Vakıfbank hesaplarında yaşanan gelişmeleri de aktaran Tayfun Demir, “GMİS Yönetimi olarak Vakıfbank ile ilgili şahsi banka işlemlerimizi durduracağız.

 TTK da uyarılarımızı dikkate aldı, hesaplarını başka bankalara aldı. Buradan Amelebirliği Başkanlığı’na sesleniyorum. Bizim de Amelebirliği Yönetim Kurulu üyesi, işçi ve işveren temsilcileri var. Onlar da gözden geçirmeli. 

Bizlere ‘siz neden uğraşıyorsunuz’ diyenlere sesleniyorum. Biz vazifemizi yapıyoruz.

Memur sendikalarımızın da yer aldığı bir toplantı gerçekleştireceğiz. Bu süreci yeniden gözden geçireceğiz.” dedi.

“SENDİKAMIZ VE GENEL BAŞKANIMIZA ART NİYETLİ SALDIRILARI KINIYORUZ!”

Demir, GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil’e ve sendikaya yönelik bir itibarsızlaştırma çalışması yapıldığına dikkat çekerek bunun art niyetli olarak belirli odaklar tarafından yapıldığını ifade etti.

Demir, “Önümüzdeki seçim sürecinde kuruma işçi aldırmak ve toplu iş sözleşmesi başta olmak üzere tüm sorunlara karşı Genel Başkanımız Hakan Yeşil’in önderliğinde tek yürek tek ses olarak mücadelemize kararlı şekilde devam edeceğimizin bilinmesini istiyorum.” diye konuştu.

Editör: Can ERTÜRK