Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Belediye Meclis Üyesi ve Makine Mühendisi Turgut Aydın geçtiğimiz gün kette yapılan Belediye Meclisi hakkında sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Meclis Üyesi Turgut Aydın, ‘sayaç bakım bedeli’ uyarısı yaptı ardından,‘üniversite öğrenci evi aboneliği’ eklenmesi hakkında bilgilendirme yaptı. Meclis Üyesi Aydın belediye yönetimine sert bir dille eleştiride de bulundu. paylaşım şöyle;

“HEM SUÇLU HEM GÜÇLÜ…….

YAVUZ HIRSIZ EV SAHİBİNİ BASTIRIR…..

ZONGULDAK BELEDİYE BAŞKANI SAYIN DR.ÖMER SELİM ALAN’A VE AKP GURUP BAŞKANVEKİLİNE ÇAĞRI…..

DERSİNİZE İYİ ÇALIŞIN….

KONUMUZ GEÇİCİ SU ABONELİĞİ.

ARALIK 2022 MECLİSİ 2. OTURUMU;

8 Maddelik gündemden oluşan ARALIK ayı Belediye Meclis Toplantısı 2. Oturumu 7 ARALIK 2022 tarihinde gerçekleşti.

- Gündemin bütün maddeleri meclis üyelerimizin evet oyları ile birlikte oy birliği ile geçti.

- Gündemin 4. Maddesinde Zonguldak Belediyesi Su ve Kanalizasyon Hizmetlerinde Uyulacak Usul, Tarifeler ve Abone Hizmetleri Yönetmeliği ilgili maddelerinde yapılması istenen değişikler talebi ile ilgili komisyon raporu görüşüldü.

- Bu madde de geçen SAYAÇ BAKIM BEDELİ ile ilgili sorumluluğumuz gereği gerekli uyarılarımızı yaptık.

- Gündemin 4. Maddesi ile yönetmeliği yeni bir abone gurubu olarak ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİ EVİ ABONELİĞİ eklendi. Bu karar ile Bülent Ecevit Üniversitesinde okuyan öğrenciler ikametgahlarını Zonguldak merkeze aldıkları taktirde KONUT ABONELİĞİ TARİFESİNDEKİ ÜCRETTEN %50 ORANINDA indirimli su kullanma imkanı sağlanmış oldu.

- Komisyon raporu üzerine CHP ve AKP gurupları adına Gurup Başkan Vekilleri söz alarak bu konuyla ilgili katkısı olanlara, yönetmeliğin hazırlanmasında emeği geçenlere ve mecliste destek veren tüm meclis üyelerine teşekkür ettiler.

- Bende bu konuya kafa yoran bir meclis üyesi olarak, katkısı olan Belediye Başkanı ve tüm meclis üyesi arkadaşlarıma öğrencilerimiz adına teşekkür ediyorum.

- Bu durumdan yararlanacak Üniversite öğrencileriyle birlikte bizleride mutlu eden bu karadan sonra AKP Gurup Başkanvekili yönetmelikte geçen GEÇİCİ ABONELİKLERLE ilgili doğru olmayan birtakım bilgiler ile birlikte CHP’li Belediyenin 15 yıldır bu sorunu çözmediği ve vatandaşlarımızı mağdur ettiği gibi ithamlarla CHP Gurubunu suçlamaya çalışmıştır.

- Sayın Belediye Başkanı da bu konunun doğruluğunu araştırmadan (DERSİNE ÇALIŞMADAN) suçlamaya destek vermiştir.

- GEÇİCİ ABONELİK KONUSUNUN DOĞRUSUNU, EKTEKİ BELGELER VE MECLİS KONUŞMALARI İLE BİRLİKTE YAPTIĞIMIZ ÇABALARIMIZI ANLATMAYA ÇALIŞALIM. ( ARŞİVLER YALAN SÖYLEMEZ)

- Zonguldak Belediyesi ücret tarifesinde Su abone gurupları içinde 2021 yılından önce GEÇİCİ ABONELİK diye bir gurup yoktu.

- İmar Kanunu ek 11 maddesine göre 26/07/2008 tarihin den önce yapılan ve iskanı olmayan yerler ile ilgili olarak, ait oldukları abone guruplarından (Mesken ise mesken gurubundan, ticarethane ise ticarethane gurubundan) geçici olarak su bağlanabilir diyerek yasal bir duruma kavuşturmuştur.

- Zonguldak Belediyesi bu durumda olan (yasanın tarif ettiği, iskanı olmayan ) yerler ilgili olarak bağlı bulunduğu guruptan fiyatlandırma yaparak 2021 yılına kadar bir sorun yaşamadan gelmiştir.

- Burada sorun 26/07/2008 tarihinden sonra yapılan iskansız yerler ile ilgili olmuştur. Bu duruma da CHP Belediyesi mağduriyetleri en aza indirmek için sorun yaşayan yerlerle ilgili abonelik gurubu olan İNŞAAT ABONELİĞİ ücretlerini asgari düzeyde tutmaya çalışsa da müteahhitlerden konut olan vatandaşlarımız mağduriyet yaşamışlardır.

- Bu yaşanan mağduriyet Türkiye’nin her yerinde yaşanmıştır. Bunu çözmesi gerekende AKP hükümeti gerekli düzenlemeleri yapmayarak sorunun devam etmesini sağlamıştır.

- Dersine iyi çalışmayan AKP Zonguldak Belediye yönetimi, yasada yazan geçici su bağlanır dan yola çıkıp, 2021 Su ücret tarifesinde GEÇİCİ ABONELİK diye bir gurup oluşturdu. Bu gurubun ücretini de 6,50TL yaparak büyük bir mağduriyet oluşturdu.

- Halbuki GEÇİCİ ABONE diye ayırdıkları abone gurubunda olandan 2021 yılından önce normal mesken üzerinden fiyatlanırken ( 2,80 TL) , 2021 yılı su tarifesiyle 2 kat daha fazla para vermeye başlamışlardır ( 6,50 TL)

- 2021 yılı Mesken gurubu ücret tarifesi 3,10 TL olmuştur. Yasal olarak GEÇİCİ ABONELİK gurubuna alınan 2008 öncesi durumda olanlar bir anda 3.10 TL ödemeleri gerekirken 6,50 TL ödemek zorunda bırakılmışlardır. CHP gurubu olarak tüm uyarılarımıza rağmen Sayın Belediye Başkanı ve AKP Gurubu bu yanlış karalarında ısrar ederek halkımızı PANDEMİ ortamında mağdur etmişlerdir.

- Sonrasında vatandaşların şikayetleri ve CHP Gurubunun ısrarlı takipleri sonucu olarak, Sayın Belediye Başkanı ve AKP Gurubu yasaya aykırı olan bu yanlışlarında dönmüşler 2022 yılı su fiyat tarifesinde GEÇİCİ ABONELİK tarifesini 6,50 TL den 3,20 TL ye indirmişlerdir ( Bu da yasaya aykırıdır Mesken abonelik ücreti olan 3,10 TL olmalıdır)

- TÜM GERÇEKLER ORTADAYKEN BU DURUMUN SORUMLUSU OLARAK CEHAPE’Yİ GÖSTERMEK BİLDİĞİMİZ SENORYALARIN TEKRARIDIR. ( BU SEFER BAY KEMAL’İ SUÇLAMADILAR)

ŞAŞIRMADIK……..

- Yaşanan bu durumu anlatmak adına başlarken zengin Türkçemizdeki deyimleri kullandım. Bu deyimlerden benim düşünmediğim başka manalar çıkmaması açısından bu değimlerin TDK da karşılığını da yazıyorum.

- HEM SUÇLU HEM GÜÇLÜ; “Gerçek suçlu kendi olduğu hâlde başkalarını suçlayan”

- YAVUZ HIRSIZ EV SAHİBİNİ BASTIRIR; “Suçlu olan bir kimse, kendini aklamak ve haklı çıkarmak uğruna zarar verdiği kişiyi suçlayabilir”

Her zaman olduğu gibi Hemşehrilerimize, bütün konularda doğruları söylemeye devam edeceğiz.

CHP gurubu olarak HALKIMIZIN VE ŞEHRİMİZİN yararına olan bütün konularda her türlü katkıyı vermeye hazır olduğumuzu ve verilen sözlerin takipçisi olacağımızı belirtiriz.

Meclisin 2. Oturumunun 2 OCAK 2023 saat 14.00 de yapılmasına karar verildi.

- CHP Gurubu olarak, halkımızın yanında, yasalara uygun olarak, halkın çıkarı, kamu yararı gözetilerek meclis çalışmalarımızı yapacağımızı ve bu çalışmalarımızı halkımızla paylaşmaya devam edeceğimizi belirtmek isteriz.

- Vatandaşlarımıza sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyorum. 08.12.2022”

Editör: Can ERTÜRK