CHP Zonguldak Merkez İlçe Başkanı Osman Zaimoğlu, dün bir açıklama yaparak fırtına ve sağanak yağışın ardından Zonguldak Sahili’ni geldiği son durumu eleştirmiş; yetkilileri göreve davet etmişti. AK Parti Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Yıldız da olay üzerine bir açıklama yapmış ve Zaimoğlu’nu hedef alarak; “Doğal afet üzerinden siyaset yapmak insanın kalitesini gösterir.” ifadesini kullanmıştı. 
CHP Merkez İlçe Başkanı Zaimoğlu da eleştiri zincirine bir yanıt daha verdi. Zaimoğlu, Merkez İlçe Başkanlığı’nda düzenlendiği basın toplantısında; “‘Doğal afet üzerinden siyaset yapmak insanın kalitesini gösterir’ cümlesinin altına imza atarım. O zaman karda yağmurda yaptığınız yayınlarla neden doğal afeti siyasete malzeme yaptınız? Biz afeti değil, oradaki yanlışı eleştirdik. Saçma sapan cevaplarla yanlışlarının üzerini kapatıyorlar!” şeklinde konuştu. 
Merkez İlçe Başkanı Zaimoğlu’nun konuyla ilgili açıklaması şöyle; 

“KENDİ OKUYAMIYORSA AĞABEYLERİNE OKUTSUN, ÖĞRENSİN!”

Dinlediğini anlamayan aklı evveller; öncelikle ben ne söylemişim, ne beyanat vermişim, tekrar okusun. Okuyamıyorsa, ağabeyleri okusun. Ne anlama geldiğini sorsun, öğrensin. Ondan sonra bana cevap vermeye kalksın. Aman deyim; bilmediğin konularda birilerinin yazıp verdiği beyanları halkla paylaşma. Sonra mahcup olur. Gülüp geçtiğim başka bir konu; kaliteyle eleştirenlerdir bizim zaten övünç kaynağımız. Gördüğümüz insanlığımızdır. Sokakta, caddede, mahallede, köyde, beldede, ilçede, ilde biz zaten kaliteli seviyoruz. 

“SOKAKTA KİMSENİN TANIMADIĞI İNSANLAR BİZİ ELEŞTİRMEYE KALKMIŞ!”

Sokakta tek başına yürürken kimsenin tanımadığı insanlar bizi eleştirmeye kalkmış. Güzel kardeşim. Bizi eleştirmen için senin daha kırk yıl ekmek yemen lazım. Siyasette tecrübe, deneyim ve kalite, iktidarınızda yoksul bıraktığınız, gariban bıraktığınız insanlara dağıtmakla kazanılmıyor. Bir abi tavsiyesi olarak size söyleyeyim. 

“BİZ NE İKTİDAR YETKİLİLERİ GÖRDÜK! ŞİMDİ GAZİPAŞA’DA VOLTA ATIYORLAR!”

Biz ne iktidarlar gördük, ne iktidar yetkilileri gördük. Hepsi şimdi topuklarına vura vura Gazipaşa'da volta atıyorlar. Dünkü beyanında işin orijinaline bakarsak, şiddetli yağmur nedeniyle oluşan fırtına ve sel gibi doğa olaylarına ilişkin eleştiri konusu yapmadım. Gazetelerimizde hepsi mevcut. Biz diyoruz ki yedi yaşında ilkokula giden, birinci sınıfa giden çocuğun da bildiği. Sahil projesi kapsamında malzeme hem yanlış; hem de inşaat tekniği bakımından hatalı diyoruz. Bu yüzden de devletimizin parası çarçur edildi diyoruz. On senede bir Karadeniz'in coştuğunu ve büyük bir oran yıkım yaptığını bilmeyen var mı bu şehirde Allah aşkına? Bir de kalkmışlar şehri yönetmeye çalışıyorlar. Bunu bilmeyen adamın şehirde üretmesi mümkün mü? Bilmiyorsan git. Gazipaşa İlkokulu'ndaki birinci sınıftaki Ali isimli öğrencimize sor o sana anlatsın.

“81 SAATTİR ELEKTRİK YOK! BUNLARI ELEŞTİRMEDİK!”

 Biz öyle özelleştirdiğiniz elektrik idaresi yüzünden köylere, mahallelere yatırım yapılmadığından yetersiz personel sebebiyle iki üç gündür evlerde köylerde elektrik olmadığını dile getirmedik. Örneğin kendi mahallem Yenimahalle. Komiser Sadi Bey Caddesi. Şu an itibariyle 81 saattir elektrik yok. 81 saattir. Biz ağzımız açık. Niye elektrik yok demedik? Afettir, kablolar kopar, şu bu dedik, sustuk. Biz orada kullanılmış hatalı malzemeyi ve yazık olan milyonlarımızı eleştirdik. Afetler her yere gelir. Kaldı ki bunlar afetle değil aslında doğa olayıdır. 

“YENİ YÜZYIL DİYE ÖVÜNDÜKLERİ ZONGULDAK’TA ELEKTRİĞİ OLMAYAN KÖYLERİMİZE BİR BAKIN!”

Bakın değerli arkadaşlar şu an itibariyle o övündükleri yeni yüzyıl diye övündükleri Zonguldak'ımızda elektriği olmayan köyler listesi. Ayvatlılar, Sapça, Çukurören, Olukyan, Himmetoğlu, Sofular, Kaleoğlu, kardeşler ve Korucak'ta hala elektrik yok. Çeken yolları söylemiyoruz. Çeken ağaçları söyle Uçan çatıları söylemiyoruz. Sadece bakın elektrik olmayan köyler. 2023 senesinde yeni yüzyıl diye övündükleri dönemlerinde yetmiş iki saat olduğu halde elektrik olmayan köyler bunlar bunlara cevap ver. Güzel kardeşim. Yaptığımız araştırmalarda şöyle bir tablo da çıktı. 
Elektrik idaresinin bir ekibi var. Gökçebey, Karadere, Karapınar, Taşmacı'ya kadar devam ediyor. Üç, dört kişilik bir ekip. Bu insanlar zaten fırtınanın olduğu, yağmurun olduğu, rüzgarın olduğu bir zamanda bu insanlar nasıl çalışsınlar, ne kadarını yapabilsinler? Onlar bizim işçi kardeşlerimiz. Bir ekip. İkinci ekip yok. Vermişler elektrik idaresini özelleştirmeye ancak; parayı ödemediğin zaman, gün, ihtar; üçüncü gün elektrik kesilmesi. Bu halkın temel sorunu. Akşamleyin yatıyorsun, gece on ikide elektriğe yüzde elli zam. Bu da güzel. Yatırıma geldi mi? E işte. Sen önce oturduğun koltuğun hakkını ver de Zonguldak'ın temel sorunları için biraz uğraş, onlarla uğraş. Çözüm için onlarla uğraş. Şimdi aldığımız yine bilgilerde muhtarlarımız diyor ki, Karaman, Keller, Hacıer, Hacı Ali, Çukur, Ören ve Himmetoğlu hattına da Bu ekibin haricinde bir ekip verilmeli. Bu sadece yağmur, sel vesaire olduğu gün değil daimi olarak iki kanaldan giriş yapılmalı. Biri, üst kanaldan biri al kanaldan. Bu insanların hastaları var. Diyaliz hastası var, kanser hastası var.”

Haber: Duygu ELMA ÖZFİDAN

Editör: Batuhan Darakci