Can’ın adaylık açıklamasında yoğun bir parti kalabalığı da eşlik etti.

Olcay Can açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Sayın Başkan, Sayın delegeler, partimizin çok kıymetli üyeleri ve Zonguldak basınımızın güzide temsilcileri,Hepinize sevgi ve selamlarımı ileterek sözlerime başlamak istiyorum.Bu arada
Öncelikle, dünyanın gördüğü en büyük kahramanlık destanlarından biri olarak tarihe geçen, büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki Türk ordusunun 26 Ağustos'ta başlayıp, 30 Ağustos'ta zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin 101. yılında Zafer Bayramınızı kutluyor, Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları tüm şehitlerimizi saygı ve rahmet ile anıyoruz.Kendimi tanıtmak istiyorum; çoğunuz beni tanıyor, ben Olcay CAN.
CHP Zonguldak örgütünde gençlik kollarında başlayan siyasi yolculuğum sırasıyla;
partimiz meclis dışında kaldığı yıllarda gençlik kolları başkanlığı, il yöneticiliği, belediye meclis üyeliği görevlerinde bulunarak devam etti. Ayrıca hepiniz beni seçimlerde itfaiye tepesinde, direklere bayrak asarak hatırlar.
 Bugün de karşınıza CHP Merkez İlçe Başkan Adayı olarak çıkma şeref ve onurunu yaşıyorum.
Hayatım boyunca emek ve demokrasi mücadelesinin içinde oldum.
 Kimi zaman bedel ödedim kimi zaman vefasızlık gördüm ama partim söz konusu olduğunda kimseye sırt çevirmedim, yok saymadım, ötekileştirmedim, elimden gelen maddi manevi her türlü desteği vermeye çalıştım. Cumhuriyet kazanımlarının ve Atatürk devrimlerinin korunması, gelecek nesillere aktarılması, her şartta demokrasiye olan inancımı perçinlemek için çalıştım.
 Şimdi yıllardır gösterdiğimiz emek, birikim ve tecrübe ile partimizi, Zonguldak’ta hak ettiği temsil gücüne, şeffaf yönetim anlayışı ve demokratik yönetim özlemine kavuşturabilmek için buradayız.Geçmişin, tüm partililerimiz tarafından dile getirilen eksikleri, hataları ve bizleri birbirimize düşüren, sandıkta zaafa uğratan anlayışlarının üzerine kalın bir kalem çekmek için çıktığımız bu yolda; güven ve desteklerini esirgemeyen, bizleri daha çok yüreklendiren tüm partililerimize, delegelerimize, partimizin bugün yönetimlerinde bulunan, geçmiş yönetimlerde yer alan, sandık başlarında nöbet tutan tüm partililerimize teşekkür ediyorum. 
 Eğer sizlerin desteği ile seçilirsek ilimizin merkezi idareden aldığı hizmetleri takip eden, kent sorunlarına duyarlı ve sorunların çözümü için aktif rol alacak bir yönetim anlayışını benimseyeceğiz.
 
İlçe örgütümüz olarak, gidilmedik belde, gidilmedik köy, gidilmedik cenaze, gidilmedik düğün ve partimizin emektarlarına, taleplerine, isteklerine her daim çözüm ve katılım sağlayacağız. Partimizin kapısını kimseyi ötekileştirmeden herkese açık tutacağız.
Parti ile ilişkilerin sadece üyelik bağlamında olmaması gerektiğini Cumhuriyet değerlerine inanan ve sıkı sıkıya bağlı olan herkesin kendisine yer bulabileceği, katkı koyarak artı değer üretebileceği bir siyaset odağı olması için çaba göstereceğiz.
Zonguldak demek; emek, alın teri, sanayi, kömür, gözyaşı, umut, Cumhuriyet’in ilk şehri demek.
Zonguldak demek hayalleri çalınmış, parçalara bölünmüş, yatırımları geciktirilmiş, hakkını alamamış ve arayamamış bir şehir.
Halkımız siyasette bizlere hangi görevi verirse versin, ilgili kurum ve partimizin ilgili kurulları ile  şehrimizin tüm sorunlarının sıkı takipçisi olmak, fikir sunmak ve fikri takip yapmak, lafta bırakmadan sonuca ulaştırmak için çalışmak ana felsefemiz olacaktır.
Her mahalle ve sokağımızda var olan, sorunlara, partililerimizin dayanışma ve paylaşma özlemine seyirci kalmayan bir anlayışı başlatıp, bu ruh ve heyecan ile Zonguldak Belediyesi’ni ve Beycuma, Karaman, Elvan belde belediyelerimizi tekrar kazanmak, başarı ve hizmet anlayışını kalıcı kılmak için gece gündüz çalışmaya hazırız.
 Kadın kollarımız, gençlik kollarımız için daha geniş imkanlarla çalışma zemini hazırlamak, yeni ve gönüllü katılımları arttırmak, seçimden seçime değil her gün bu heyecanları dinamik tutmak ana hedeflerimizden biridir. Gençlik Kolları Başkanlığı heyecanı yaşamış bir kardeşiniz olarak partimizin koridorlarında çok daha fazla genci görmek, sorumluluklarımızı paylaşmak ve  onları siyasette daha fazla yüreklendirmek asli görevlerimizden biri olacaktır.
 Şehrimizde yaşadığımız sorunları izlerken bunların ilgili STK’ların düşünceleri olmadan doğru çözüme kavuşmasının hayal olduğuna inanıyoruz. 
Bu nedenle ilgili kurullarımız ve STK’larımız ile yeni bir işbirliği ve çalışma süreci başlatıp; sloganlarla değil fikirler ve çözümlerle halkımızın yanında olacağız.
 Partimizin sorunlarının, hedeflerinin, çalışma alanlarının konuşulacağı yer, sokaklar, çay ocakları değil, 3 ayda bir yapılacak olan danışma toplantıları olacaktır. Parti çalışmaları, öneriler şeffaf bir şekilde üyelerimiz ve kamuoyu ile paylaşılarak sizlere olan güvenimiz kurumsal statüye kavuşacaktır. 
 Cumhuriyet Halk Partimizin çok değerli delegeleri, üyeleri ve gönül verenleri;
Açıklamamın başında da vefadan bahsettim.
Partimize ömrünü vermiş, maddi manevi destekleri ve emekleri ile savaşmış, yorgun düşmüş, bedeller ödemiş, unutulmuş ama hiçbir zaman küsmemiş binlerce, on binlerce partilimiz ile yeniden kucaklaşacağız. Bu vesile ile aramızdan ayrılan partimizin çok değerli isimlerini saygı ve rahmet ile anıyor hayatta olanlara sağlık diliyorum. Detaylı geniş kapsamlı konuşmamı kongrede yapacağım.
 Bugün burada adaylık açıklamamıza zaman ayırıp eşlik eden, tüm partili eş ve dostlarımıza sonsuz şükranlarımı sunarım.
 4 Eylül’deki kongremizde beraber yarışacağımız diğer adaylara başarılar dilerim.