Tarihe yön veren Çanakkale Savaşının zaferle sonuçlanmasını sağlayan en önemli stratejik manevralarından birini gerçekleştiren Kahraman Nusret Mayın Gemisi, Çanakkale muharebelerinde 8 Mart 1915 sabahı büyük bir gizlilik içerisinde Erenköy Koyu önlerinde döşediği 26 mayına çarpan müttefik donanmasına ait Ocean, Irresistible ve Bouvet zırhlılarının batması"Gaulois, Suffren ve Inflexible "zırhlılarının ağır hasar alması ile 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'nin kazanılmasında büyük rol oynadı.
Halka ve özellikle gençlere o dönemde yaşanan tarihi olayları aktarmak, tarih bilincini arttırmak, deniz müzelerinin tanıtılması, denizciliğin sevdirilmesi ve yaygınlaştırılması ile Türk Deniz tarihinde farkındalık oluşturulması için TCG Nusret (N-16) müze gemisi, bugün de Zonguldak Limanı’na geldi. 
Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz da, beraberinde İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Cezmi Yalınkılıç ve İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş ile birlikte gemiyi ziyaret etti. 
Ziyaret sonrası açıklamada bulunan Vali Mustafa Tutulmaz; “Nusret mayın gemisini misafir ediyoruz. Aynı zamanda ziyaret ediyoruz. Malumunuz olduğu üzere nusret mayın gemisi tarihimizde önemli gemilerden birisidir. Çanakkale Savaşının en önemli kahramanlarından birisidir nusret mayın gemisi. Burada bir milletin yeniden ayağa kalkışının sembolüdür aslında bir yönde. Orijinaline uygun bir şekilde yapılmış bir gemi. Müze olarak kullanılıyor. Bütün vatandaşlarımız gün boyunca burada bulunacak. Ziyaret etmelerini özellikle istiyoruz.” dedi. 


Haber: Duygu ELMA ÖZFİDAN

Editör: Batuhan Darakci