Deprem bölgesinde görev yapan madencilere ait fotoğrafların yer aldığı sergi açılışına; Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Cezmi Yalınkılıç, İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, İl Kültür Müdürü Taner Dursun, Müze Müdürü Seda Yılmaz ve öğrenciler katıldı.
Vali Tutulmaz ve beraberindekilerin sergi alanını gezmesinin ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. 

“HERKESİN BİR YÖNÜYLE TURİZMİ TUTMASI GEREKİYOR”

Arkasından Vali Mustafa Tutulmaz, günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasını yaptı. Vali Tutulmaz, kültür ve turizmin önemine dikkat çekerek; “Herkesin bir yönüyle turizmi tutması ve kırsal kalkınmanın artırılması gerekiyor. İnşallah ilimizde bunu göreceğiz. Turizmin az olduğu illerden biriyiz ama potansiyelimiz var. Bu bilinci arttırabilmek çok daha önemli ve anlamlı. Zonguldak olarak bunu başarabildiğimizi düşünüyorum, belli bir noktaya geldik. Uluslararası ölçülerde ziyaret edilebilir olmak gerekiyor. Bu sayıyı artırmalıyız. Batıda bir şehre gittiğinizde onlarca müzeye ulaşırsınız. Her bölgede oraya anlam katacak müzeler yapılmıştır. Bunu bizlerde yapmalıyız. Kömürün dışında da müzeler yapmalıyız. Değişik meşhur kişiler adına müzeler yapabiliriz. Gelen kişilere ziyaret erme imkanımız olur. Bu potansiyelimiz var. Hepsi bir anda olmuyor ama peyderpey yapılabilir.”dedi. 

DURSUN’DAN MÜZELER GÜNÜ AÇIKLAMASI

Ardından İl Kültür ve Turizm Müdürü Taner Dursun kürsüye geldi. Dursun; “Müzeler, uygarlık tarihine ait her türlü objenin, bilimsel kurallar altında sergilenerek, halkın beğeni ve kültürel birikimini zenginleştiren, tarihi verilerin gelecek kuşaklara aktarıldığı mekanlardır. Günümüzde müzeler, objelerin korunup sergilendiği, sadece korumacı yapısıyla öne çıkan kurumlar olmaktan sıyrılıp toplumun çeşitli katmanlarıyla bir araya gelerek bilimin, tarihin, sanatın, kültürün konuşulduğu, tartışıldığı yaşamın içinden birer kamusal alana dönüşmektedir.  
Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM), müzelerin toplumun gelişmesindeki önemini vurgulamak ve halkın dikkatini müzelere yöneltmek amacıyla yılda bir günü "Müzeler Günü" olarak ilan etmiştir.  Ülkemizde 1982 den itibaren kutlanan Müzeler Haftası, tüm dünya ülkeleri ile uyumlu bir kutlama birliğinin sağlanması amacıyla 2011 den itibaren 18 Mayıs Müzeler Günü olarak kutlanması kararlaştırılmıştır.
Bu yıl 42.’sini kutladığımız Müzeler Gününün ana teması “Müzeler, Sürdürülebilirlik ve Refah” olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda Müze Müdürlüğümüz tarafından Depremzede öğrencilerimiz ve deprem bölgesinde pek çok canın kurtarılmasında emek vermiş olan madencilerimizle depreme dair söyleşi, öğrencilerimizin düzenlemiş olduğu vefa panosu ve  madencilerimize ait fotoğraf sergisi düzenlenmiştir. Müzeler Haftası kapsamında düzenlenen etkinlikler 23 Mayıs günü karikatür sergisi ile devam edecektir.
Başta Sn. Valim olmak üzere programımıza katılımlarıyla destek veren konuklarımıza, Bülent Ecevit Üniversitesi Hemşirelik Bölümüne, sergimizde kullanılmak madencilerin deprem bölgesindeki çalışmalarına ait fotoğrafları, dijital ve baskı olarak müdürlüğümüzle paylaşan Genel Maden İş Sendikası ve Türkiye Taşkömürü Kurumuna,  depreme ait yaşanmışlıklarını, duygu ve düşüncelerini bizimle paylaşan madencilerimiz ve Bülent Ecevit Üniversitesi Hemşirelik Bölümü öğrencilerine, karikatürleriyle etkinliğimize destek veren Sn. Kürşat Coşkun’a huzurlarınızda teşekkürlerimi sunmak isterim.” ifadelerini kullandı. 
Konuşmaların ardından deprem bölgesinde bulunan hemşirelik öğrencileri yaşananları anlattı. 


Haber: Duygu ELMA ÖZFİDAN

Editör: Batuhan Darakci