Başkan Çağlayan, bir takım çevrelerin bu söylentileri kasıtlı çıkardığına işaret ederek asıl amacın işçi alım sürecini baltalamak ve vatandaşları tedirgin etmek olduğunun altını çizdi. 

Yapılacak alımlarda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak zorunluğunun olduğuna dikkat çeken AK Parti İl Başkanı Mustafa Çağlayan, “ Hemşehrilerimiz başvuru sürecinde görecekler ki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartı var. TTK’ya işçi alımları, 09/08/2009 tarihli 27314 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Kamu Kurum ve Kuruluşları’na yapılacak işçi alımlarındaki usul ve esaslar hakkındaki yönetmelik ile gerçekleştirilmektedir. Bu yönetmelik uyarınca 2009 yılından bu yana yapılan alımların usul ve esasları bellidir. Geçmiş alımlara baktığımızda yabancı uyruklu kişilerin TTK’da iş başı yapmadığı zaten açıkça görülmektedir. Aynı usul ve yönetmelik ile yapılacak olan alımda suyu bulandırmak için yabancı uyruklu kişilerin işe girebileceğinden bahsediyorlar. Bu tamamıyla yanlıştır.” İfadelerini kullandı.

“SÖZLERİMİZİ TUTMAMIZ RAHATSIZLIK YARATIYOR”

AK Parti hükütmetlerinin ve Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği her sözü yerine getirdiğine işaret eden AK Parti İl Başkanı Mustafa Çağlayan, “Kıymetli hemşehrilerim, Cumhurbaşkanımızın müjdesini vermiş olduğu TTK’ya alınacak 2 bin işçi için bilindiği üzere süreç başladı. Sürecin başlaması ile birlikte bir takım doğru olmayan bilgiler kamuoyuna servis edildi. Bu insanlarımızı, hemşehrilerimizi tedirgin etmek amacıyla, suyu bulandırmak için bir takım açıklama yapıyorlar. Bu çevrelerin bu tür açıklamalar yapmasının bir çok sebebi olabilir. Çünkü milletimizin hayrına bir düşünceleri olmadığı gibi aynı zamanda AK Parti hükümetlerinin ve Cumhurbaşkanımızın verdiği her sözü tutması kendilerinde rahatsızlık yaratıyor. Milletimize yaptığımız hizmetlerden duydukları rahatsızlıktan kaynaklanan algı çalışmaları yapıyorlar. Yani bu çevreler suyu bulandırmaya çalışıyor. Milletimizin, hemşehrilerimizin, gençlerimizin TTK’da çalışma istek, arzu ve heyecanlarını doğru olmayan bilgileri yayarak baltalamaya çalışıyorlar. Milletimiz bunlara itibar etmeyecektir. Milletimiz her verdiği sözü yerine getirenlere itibar edecektir. TTK’ya 2 bin işçi alım sürecini daha önceden açıklamıştık. 25 Eylül’de başvurular başlıyor. “dedi.

“ALGI OPERASYONU YAPIYORLAR”

İşçi alımlarından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma zorunluğunun olduğuna dikkat çeken Başkan Çağlayan, “Hemşehrilerimiz başvuru sürecinde görecekler ki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartı var. TTK’ya işçi alımları, 09/08/2009 tarihli 27314 sayılı Resmî Gazete ’de yayınlanan Kamu Kurum ve Kuruluşlarına yapılacak işçi alımlarındaki usul ve esaslar hakkındaki yönetmelik ile gerçekleştirilmektedir. Bu yönetmelik uyarınca 2009 yılından bu yana yapılan alımların usul ve esasları bellidir. Geçmiş alımlara baktığımızda yabancı uyruklu kişilerin TTK’da iş başı yapmadığı zaten açıkça görülmektedir. Aynı usul ve yönetmelik ile yapılacak olan alımda suyu bulandırmak için yabancı uyruklu kişilerin işe girebileceğinden bahsediyorlar. Bu tamamıyla yanlıştır. İŞKUR üzerinden yapılacak olan müracaatlarda Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayan hiç kimsenin başvuru yapma hakkı yoktur. Şuan sadece işçi alımına yönelik şartlar kurumlarımızca açıklanmıştır. Bu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartını göremediklerinden bahsedenler iş ilanlarında vatandaş olma zorunluluğunu mutlaka göreceklerdir. Çünkü bunlar ilanlarda açıklanan durumlardır. Hemşherilerimize sesleniyorum; lütfen suyu bulandırmak, milletimizi tedirgin etmek ve kargaşa çıkarmak için yapılan açıklamalara itibar etmeyiniz. Geçmişten bugüne sözlerini tutmayanlar, milletimize doğruyu söyleyemeyenler  bugün de bu hususta aynı tutum içindeler. Zonguldak’ın geleceği için çok önemli olan TTK’ya işçi alımını bulandırma çabaları bundan dolayıdır. En adil biçimde ve Noter kurasıyla, hiçbir farklı usul uygulanmadan, geçmişten bugüne kadara nasıl şaibesiz yapılmışsa kuralar aynı şekilde olacaktır. Kuranın haricinde hiçbir şekilde alım yapılmayacaktır. Yapılan algı operasyonları asla doğru değildir. Başvurular başladığında sadece kurumlarımızca yapılacak açıklamalara itibar edilmesi çok önemlidir. İlgili ilgisiz kişilerin yaptığı açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır. Bilinçli olarak gerçeği söylemiyorlar. Bu vesile ile işçi alımları şehrimize ve hemşehrilerimize tekrardan hayırlı olsun.” İfadelerini kullandı.