Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Mahmut Asmalı, Zonguldak'ta gazetecilere önemli açıklamalar yaparak şunları söyledi:

"Ben fahri Zonguldaklıyım ve eşim buralıdır. YAklaşık 10 senedir sürekli gelip gittim Zonguldak'a ve dolayısıyla hatıralarımın da olduğu bir şehir ve burada bulunmaktan son derece. Bugün Ereğli şubemizin genel kurul için Zonguldak'a geldik gelmişken de Sayın valimizi ziyaret ettik. Zonguldak geçmişe göre çok büyük bir gelişme gösteriyor. Yeni açılan yolların, limanların gelişmesi ile beraber şehirde müthiş bir özellikle kömür dışı diğer sektörlerin sürekli gelişmekte olduğunu görüyoruz. Zonguldak güzel bir şehrimiz. Özellikle madenciliğe dayanan sanayinin çokça geliştiği İL.

"TÜRKİYE'NİN ÇOK ÖNEMLİ ÇELİK ÜRETİCİLERİNİN BURADA OLDUĞU BİR ŞEHİRDİR ZONGULDAK..."

Türkiye'nin çok önemli Çelik üreticilerinin burada olduğu bir şehirdir Zonguldak. Bu manada Zonguldak ben inanıyorum ki özellikle Karadeniz gazının da sisteme entegresi ile birlikte orada Filyos çayı kenarındaki sanayi tesislerini bitmesi ile beraber ve oraya Zonguldak'tan ulaşımın mevcut yollarında tamamlanmasıyla birlikte ulaşım süresinin 15-20 dakikaya kadar düşmesi ile birlikte entegre şehir olacak. İnşallah Zonguldak'ı ilerleyen günlerde çok daha iyi günler bekliyor.

Ülke ekonomisini değerlendirirken nereden. Türkiye'yi değerlendirirken dünya ekonomisi ile birlikte değerlendirmek daha doğru. Çünkü malum pandemi 100 yılda bir gelen ve dünyanın karşılaştığı çok zorlu bir süreçti. Tam pandemi bitti derken komşumuz olan Rusya ve Ukrayna'nın savaşa girmesi hakikaten dünyada birçok dengeyi değiştirdi ve adeta dünyada ekonominin yeni dengelerinin oturmasına sebep oldu. Böyle bir ortamda Türkiye ekonomisi dünya ekonomileri arasında hakikaten bu krizlerden en az etkilenen ekonomilerden biridir..

Tabii Türkiye'nin büyümesi, ihracat rakamları, işsizlik oranları birçok ülkeye göre çok daha iyi seviyededir. Evet yüksek bir enflasyon oranı sorunumuz var ama özellikle asgari ücretteki artışlar ve iyileştirmeler ile birlikte vatandaşlarımızın alım gücü Bu anlamda korumuş oldu. Ben inanıyorum ki 2023 virajları sağsalim ben geçilirse ülkemiz gelecekte bölgenin ve dünyanın parlayan yıldızı olacak,biz Yeter ki birliğimizi beraberliğimizi muhafaza edelim.

Seçim sürecine girdik. centilmence ve adil bir yarış olsun istiyoruz projelerin konuşulduğu herkesin birbirine saygı gösterdiği bir yarış olsun inşallah ülkemize de hayırlar getirsin.Seçimimide centilmence karşılıklı saygı içerisinde atlatalım diyorum

“TÜRKİYE SAVUNMA SANAYİNDE ATTIĞI ADIMLARLA ADETA KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE TEKRAR DOĞRULDU”

Ülkemizin kıymetini bilelim genelde hep bunu vurgulamak istiyorum ülkemiz farklı kültürleriyle, farklı kesimlerden gelen insanlarımızla çok güzel bir mozaik'in olduğu bir ülke nokta biz farklılıklarımızla zenginiz dolayısıyla ayrılıklarımızı değil müştereklerimizi konuşalım. Birbirimizi sevelim farklı fikirler bile olsa ona saygı duymayı öğrenelim ve Güzel ülkemizi gelişmesi ve kalkılması için hep beraber el ele verelim nokta çünkü hakikaten çok zorlu bir coğrafyadayız, geçmişte olduğu gibi günümüzde de ülkemizin topraklarına göz diken çok sayıda farklı ülkeler var ülkemizin gelişmesini ve kalkınmasını istemeyen ülkemiz geri kalsın bizlere muhtaç olsun her şeyi bizden alsın bize bağımlı olsun diye yani birçok ülke var ama Türkiye özellikle son yıllarda özellikle savunma sanayinde attığı adımlarla adeta Kendi ayakları üzerinde tekrar doğruldu ve tam bağımsız bir ülke konumuna geldi nokta dolayısıyla Bunun kıymetini bilelim.

“İHRACAT YAPAN KİŞİLERİ ÇOK ÖNEMLİ DESTEKLER VERİYORUZ”

Düşük fail politikası başlangıçlar gidin karşı durduğu bir durumda ancak gelinen noktada hükümetin bu konuda çok da yanlış yapmadığı anlaşıldı. Birçok gelişmiş ülkeye faizleri arttırarak krediye ulaşımların kısıtlandığını daha yüksek maliyetle borçlanmak zorunda kaldığını ve bunu da üretim fiyatlarına yansıyacağı düşünülerek artık faiz artışına gidilmemesi gerektiği anlaşıldı. Bir zamanlar ülkemizde Real enflasyon alanında faiz mutlaka olmalı deniliyordu bugün enflasyon 164'lerde bir ara 85'lere de geldi yani o zaman yüzde 85 gibi bir faizi iş yapmak bu ülkede sanayinin ve yatırımın yapılmaması anlamına geliyor. Dolayısıyla devlet özellikle yatırım yapan istihdam yapan üretim yapan ihracat yapan kişileri çok önemli destekler veriyoruz. Siz yeter ki üretin ve yatırım yapın ve biz size ucuz finansman sağlarız diyorlar ve bunda çok sıkı takip ediyorlar. Bu noktada faizlerin artışı maliyetlerin artışı demektir ve dolayısıyla hükümetin faizleri düşürerek ekonomiye cansuyu olması, yatırımlara hızlandırması bu açıdan doğru bir politika olduğu bunu görmüş olduk.

“ASGARİ ÜCRET BEKLENİLENİN ÜZERİNDE OLDU”

Asgari ücrette beklenilenin üzerinde oldu. Ben geçenlerde İngiltere'deydim %25 bir reel enflasyonun olduğu İngiltere'de %2 artış olduasgari ücrete. Tabii ki burada vatandaşın alım gücünün korunması önemli. Sanayiciler özellikle 2021'de bir gün 2022'de gerçekten. Türkiye'nin ihracat rekorları kırdığı bir ortamda sanayicilerin asgari ücret artışına itiraz etmeleri çoklu hakkaniyetli olmaz. Nuriye geliştikçe büyüdükçe imalatlarımızı attıkça yurt dışına ihracatımız arttıkça sanayicimizdekazandı. Dolayısıyla sanayici asgari ücret artışı konusunda fedakarlık yaparak vatandaşın alım gücüne katkıda bulunacak ve alın gücünü biraz daha rahatlatacak bir asgari ücret artışını Bu anlamda rıza gösterecektir. Burada asgari ücrette kişi başı 400 lira da bir destekleme primini açıkladı devlet dolayısıyla Bu anlamda vatandaşın yüzünü güldürülmesi tabii ki önemlidir"

Editör: Can ERTÜRK