Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti)Zonguldak İl Başkanı Muammer Avcı Milli Eğitim alanında gerçekleşen yatırımları tek tek açıkladı. 

AK Parti Zonguldak İl Başkanı Muammer Avcı Milli Eğitim alanında Zonguldak için gerçekleşen yatırımları tek tek açıkladı. Avcı, Cumhuriyet tarihinde görülmemiş yatırımların gerçekleştiğini müjdelerken, 6 Şubat tarihinden itibaren 31 Bin 383 öğrenciye ücretsiz yemek vereceklerini açıkladı. Başkan Avcının açıklamalarından satır başları şöyle; “Şu anda gerek ülkemizde gerek Zonguldak ilimizde Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından çok farklı bir hizmet temposu yakalanmış durumda. Bu anlamda biz Zonguldak’ımızla ilgili olarak konuşursak şu anda 35 yeni okul yapılması kararlaştırıldı ve bu anlamda da bu yıl içerisinde bu okulların inşaatı başlayacak ve süratle tamamlanmasını göreceğiz. Bunun yanında Ereğli’de, Ereğli Özel Eğitim  Kampüsümüzü yapıyoruz ve burada 11 bin metre kare bir alan düşünün burada anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde bir kampüs imalatına başlıyoruz. Buda bu ayın sonunda ihalesi yapılacak ve bir an önce imalata geçecek. Zonguldak merkez ilçemizde Mithatpaşa ilkokulu ile ilgili inşaatımız yarım kalmıştı bununla alakalı da 17 şubatta buranın tekrar ihale edilmesi söz konusu olacak. Bu yıl içerisinde de Mithatpaşa İlkokulunun tamamlanmasını öngörüyoruz. 

5 OKULUN GÜÇLENDİRME İHALESİ ŞUBAT AYINDA YAPILACAK

Daha önce Zonguldak’ımızda Merkez İlçe olarak söylüyorum ve Karadeniz Ereğli’de bulunan BİLSEM’lerimiz Bilim Sanat Merkezlerimiz vardı. Bu anlamda yeni olarakta Çaycuma, Devrek ve Alaplı ilçerimizde dahil ettik. Zonguldak genelinde toplamda 10 okulun güçlendirmesi ile alakalı bir tespit yapılmıştı. 10 okuldan 5 tanesinin ihalesi Şubat ayı içerisinde yapılmak suretiyle burada 5 okulun imalatına başlanacak. 

6 ŞUBATTAN İTİBAREN 31 BİN 383 ÖĞRENCİYE SICAK YEMEK VERİLECEK

Milli eğitim Bakanlığımızın Soysal Devlet ve Eğitimde Fırsat Eşitliği kapsamında Ülkemiz genelinde bu yarı yıl tatilinden sonra yani 6 şubattan sonra bütün öğrencilerimize ücretsiz yemek verilecek. Peki bu nasıl olacak, biliyorsunuz biz daha evvel 18 bin küsür adet öğrencimizin taşımalı bir şekilde eğitim gördüğünü biliyoruz. Bu öğrencilerimize sıcak yemek veriliyordu ve Elhamdülillah şu anda yeni alınan kararla taşımalı eğitim görmeyen diğer öğrencilerimizin de inşallah burada sıcak yemek imkanı sağlamış olacağız. Bunun dışında 6 bin 416 anaokulu öğrencimize de ücretsiz sıcak yemek hizmetimiz gerçekleşecek, yine pansiyonlarda kalan öğrencilerimiz var bin beşyüz kırk küsür adet burada ki arkadaşlarımızla beraber. Toplamda 31 bin 383 öğrencimize ücretsiz sıcak yemek verilmiş olacak. Bu yemekler gerek meslek okullarımızda gerek öğretmen evlerimizde gerekse de Halk Eğitim Merkezlerimizde gayet sağlıklı ve güvenli bir şekilde ve hijyenik ortamlarda yapılmak suretiyle bu yemek hizmeti gerçekleşmiş olacak. Halk Eğitim Merkezlerimiz ve Meslek Liselerimiz altyapılarını şu anda kurmuş durumdalar 6 Şubat itibari ile bu hizmeti vermeye başlayacağız. 

31 MİLYON LİRALIK ÖDENEK ZONGULDAK İÇİN AYRILDI

Ülkemizde yine bir ilk olacak bu Okullarımızda öğrencilerimizden veya aile birliklerimizden, velilerimizden ücret talep edilirdi. Olullarda ki temizlik ihtiyaçları için, kırtasiye ihtiyaçları için veya değişik donatılar için bu anlamda artık bu tip ihtiyaçları Bakanlığımız bizzat kendisi üstlendi. Zonguldak’ımızda bu kapsamda 31 Milyon liralık bir ödenek ayrıldı. Bundan sonrası için asla öğrenci velilerimizden veya öğrenci aile birliklerimizden böyle bir para talep edilmeyecek buda Zonguldak’ımız için bir ilk olmuş olacak. 

CUMHURİYET TARİHİNDE GÖRÜLMEMİŞ HİZMETLER GERÇEKLEŞİYOR

397 okulumuzu var bunların 258 tanesinin büyük onarım ve tadilatları tamamlandı. Son derece modern bir bina görünümüne kavuştular. En son söylediğimiz 40 küsür doğalgaz dönüşümünü sağladığımız okul sayımız bugün itibari ile 52 tane okulumuzun doğal gaz dönüşümü sağlandı. Zonguldak‘ta Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir yaklaşımla beraber muazzam hizmetler gerçekleşiyor. Kozluda Mesleki ve Teknik Anadolu lisesinde öğrencilerimiz orada rol ekmek dediğimiz bu ekmekleri 20 bin kapasiteli burası günde 3bin 500 adet ekmek üretimi yapıyorlar. İnşallah bu hizmeti şubat ayı içerisinde kilimli ilçemizde de göreceğiz. Kilimli Halk Eğitim merkezimizde de fırın açmak suretiyle hem rol ekmek, kurabiye, kuru pasta gibi öğrencilerimiz üretim yapacak. Bu anlamda kendilerine de buradan pay çıkacak, ekonomilerine de bir katkı sağlamış olacaklar. Bu hizmetleri burada takip eden özellikle İl Milli Birliği Eğitim Müdürü Züleyha hanıma, sayın valimize, siyasi anlamda milletvekillerimiz olsun, teşkilat başkanımız olsun burada emeği geçen herkezi, Sayın Bakanımız Mahmut Özer’e şükranlarımızı arz ediyoruz. Hepsini teşekkür ediyoruz sağ olsunlar varolsunlar biz de bu hizmetlerin takibini gerçekleştireceğiz.

FİLYOSA İLK TEMATİK LİSE

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Filyos’ta Zonguldak’ın ilk tematik lisesini orada yapma kararı aldı. Buradaki tematik lisede, doğal gazın alt dalları veya iklimlendirme ile alakalı, sualtı kaynakçılığı, Gaz altı kaynakçılığı gibi alanlarda öğrencilere sertifika verecek ve bu sertifikalar iş garantili sertifikalar olacak. Buda Zonguldak’ımız için bir ilk sayılacak proje” dedi.

Haber; Batuhan DARAKCI