CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, TTK Armutçuk Müessesesi’nde 1 işçinin hayatını kaybettiği, 3 işçinin de yaralandığı göçük sonrası açıklamalarda bulundu.  Milletvekili Yavuzyılmaz, Sayıştay’ın 2021 yılı raporunu da gündeme getirerek işçi açığındaki bilançoyu gözler önüne serdi. Sayıştay raporuna göre iki kişinin yapması gereken işi, bir maden işçisi yapıyor. Minimum 14 bin kişinin çalıştırılması gereken maden ocaklarında ise günümüzde 7 bin 148 kişi çalışıyor. 
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Milletvekili Yavuzyılmaz; 

“İKİ KİŞİNİN YAPMASI GEREKEN İŞİ BİR KİŞİ YAPIYOR!”

“Şu anda TTK Armutçuk Müessesesi’ndeyiz. Yaşanan göçük felaketi ile karşı karşıyayız. Deniz seviyesinin 400-450 metre altında 4 maden işçimiz göçük altında kaldı. Biri hayatını kaybetti, 3 maden işçimiz ise yaralı olarak çıkarıldı. Bu yaşanan felaket göz göre göre gelem bir felaket. TTK’da 14 bin işçi çalışması gerekirken, 7 bin 148 maden işçisi çalışıyor. İki işçinin yapması gereken işi, bir işçi yapıyor. Yaşanan kaza ve felaketlerin kapısı da aralanıyor. Armutçuk Müessesesi’nde kömür üretimi için göçertmeli uzun ayak yöntemi kullanılıyor. 

SAYIŞTAY UYARMIŞ!

Sayıştay’ın 2021 yılındaki raporunda bu yöntemin kullanıldığı yerlerde ayak boyu çalışma oranının yüzde 100 olması gerekiyor. Yani; maden işçisi çalışma yapacağı alana girecek, çalışmasını tamamlayarak çıkması gerekiyor. Eğer bunu yapmazsa, arkasında büyük bir göçük riski bırakıyor ancak; rapora göre, ayak boyu çalışma oranı yüzde 100 değil; Armutçuk Müessesesi’nde sadece yüzde 35. O nedenle de 2021 yılında 107 işçinin yaralandığı kazanın yüzde 30-40’ı göçük nedeniyle yaşanmış. Bununla ilgili Sayıştay uyarı yapıyor, işçi sayısını tamamlayın diyor ancak; Armutçuk Müessesesi’nde çalışması gereken işçi sayısının yarısıyla çalışma yapılıyor. Bu nedenle de felaketler her geçen gün artmaya ve can almaya devam ediyor.” dedi.

Haber: Duygu ELMA ÖZFİDAN