Cumhurbaşkanlığı ve 28’inci Dönem Milletvekili Genel Seçiminde Memleket Partisi’nden 5’inci sıra Milletvekili adayı olan ve dans videolarıyla bir dönem adından sıkça bahsedilen Cem Saygı, 2 bin işçi alımı için TTK’ya başvurdu. TTK’nın kıra çekiminde ismi çıkan Saygı, büyük mutluluk yaşadı. Saygı, ilk olarak annesini arayarak; “Anne çıktı! Kuradan çıktım. Kazandım!” diyerek sevincini annesiyle paylaştı. Mutluluk gözyaşlarının ardından heyecanlı süreç başladı. TTK kurasından çıkan isimler, Personel Daire Başkanlığı’na çağrıldı. Akabinde işçi adayları için sağlık kontrolü ve güvenlik soruşturması adımları başladı. Zonguldak Ereğlili Cem Saygı da bulunduğu bölgedeki Ereğli Devlet Hastanesi’ne giderek sağlık kontrolüne girdi. Saygı’nın raporunda herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadı. Akabinde heyetin kontrolünden geçen Saygı, 9 yaşında kullandığı psikiyatrik bir ilaç nedeniyle elendi. Karşılaştığı durum karşısında adeta şoka giren Saygı, yasal süreç başlattı. 

“BİR HASTALIĞIM OLSAYDI ASKERE DE GÖNDERMEZLERDİ!”

Yaşadığı talihsiz süreci anlatan Saygı; “TTK’ya yazılmadan önce ilk olarak hastaneye gittim, engelli raporu çıkarttım. Bu engelli raporunda hiçbir şey çıkmadı. Sonra Ankara’ya gittim askerliğe sözleşmeli yazılmaya. Ankara’da mülakatlardan geçtim. Sonra bana rapor çıkar dediler. Ereğli Devlet Hastanesine geldim. Ordan da sağlam raporunu aldım. Psikolog doktoruyla şu anki muayene için girdiğim doktor aynı. Psikiyatri de burada sağlam yazıyor. İçeriye girdim askerlik yaptın mı dedi, yaptım dedim. Siz beni sözleşmeliye gönderdiniz dedim. Ben ondan geçtim. Tamam dedi; sağlık raporunu çıkardı. Sağlam diye yazdı. Heyete girdi, heyet de 2010’daki sisteme girdi. 9 yaşında verilen rapora baktı. Sonra hocam neden diye sordum. Sonra göz doktoruna çıktım, gözden geçtim.” dedi. 

“HARAM ZIKKIM OLSUN!”

Öte yandan Cem Saygı, psikolojik bir rahatsızlığı olduğu taktirde askerlik de yapamayacağını hatırlattı. Öfkesini dile getiren Saygı hastanede yaşadıklarını anlatmaya devam ederek; “Hocam sen beni askere gönderdin psikiyatrik bir hastalığım olsaydı beni göndermezdin dedim. Devlet Hastanesindeki doktor durduk yere güvenliği çağırdı. Haram zıkkım olsun dedim 1500 TL para vermiştim. Rapordan önce, Ereğli’de Amele Birliği başkanı seni geçirtmeyeceğim dedi. Şikayetçi olmak için TTK‘nın avukatına başvurdum. Zonguldak’taki doktora geldim, burada başhekimle konuştum. Sen daha önceden ilaç aldın mı diye sordu. Ben dokuz yaşında ilaç aldım 2010’da. Normal bir şey dedim, çocukluk halim dedim. Doktor biz ayarlayacağız dedi ben de bu saatten sonra gerek duymuyorum dedim. Ben tekrar neden para vereyim ki. Buradan geçtiğim raporu tekrar Bolu’ya gönderiyorlar. Bir de oraya mı para vereceğim. Ben çalışmayan insanım. Yenir de bu kadar hak yenmez.” ifadelerine yer verdi.

Haber: Duygu ELMA ÖZFİDAN

Editör: Batuhan Darakci