CHP Kadın Kolları MYK üyesi Merve Kır, CHP Kadın Kolları Genel Başkanlığına adaylığını yaptığı basın toplantısı ile açıkladı.

Alınan bilgiye göre,  CHP Genel Merkezinde adaylığını açıklayan CHP MYK üyesi Merve Kır, “Başta Zübeyde annemiz olmak üzere, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Halide Onbaşı’yı, Kara Fatma’yı, Şerife Bacı gibi milli mücadelemizin binlerce isimsiz kahraman kadınlarını ve tüm mücadele arkadaşlarını rahmetle anıyorum” diyerek şunları söyledi:

“Emeğin ve alın terinin başkenti olan Zonguldak’ta dünyaya geldim. İlk ,orta ve lise öğrenimini şehrimde tamamladım. Yeditepe Üniversitesi Uluslararası Hukuk Bölümü’nden mezun oldum. 15 yıldır kendi kurduğum hukuk ofisimde çalışma hayatıma devam ediyorum. Siyasete girme kararım yine hukuk fakültesini seçme kararım gibi bir tercih değil bir tavırdı.   Uzun yıllar kadınların, çocukların hakkı yenmesin diye verdiğim hukuk mücadelemi siyaset alanına da taşımam gerekiyordu.

26 yaşında CHP’nin en genç kadın kolları il başkanı olarak başladığım kadın mücadelesi bugünlere kadar artarak sürdü, sürdürmeye de devam edeceğim.

 Uzun yıllar yürüttüğüm kadın kolları il başkanlığı görevi, Kadın Kolları Genel Merkez MYK üyeliğine seçilmem, 27. Ve 28. Dönem Genel Seçimlerinde milletvekilliği adaylıklarım bu siyasi hattın örülmesinde bana öncülük etmiştir. Tüm kadınlarımızın sıkıntı ve dertlerinin ortaklığı olup, derdin derdimdir diyerek, Cumhuriyet Halk Partisi çatısı altında birleştireceğiz, hep birlikte büyüyeceğiz ve hep birlikte sorunları çözeceğiz. Kadınlarımızın hem yerel de hem genel de temsiliyet noktasında çok daha iyi noktalarda olmasını sağlayacağız. Hindistanlı yazar ArundhatiRoy’un dediği gibi; Merkezinde, üzerinde, temelinde ve içinde kadınların olmadığı bir siyasi mücadele, mücadele değildir.

Büyük bir çabayla çalışmalarımıza sadece, kendini merkeze koyan kadın siyaseti değil, yaygın , etkili ve özgür kadın siyaseti ilkelerini benimseyerek devam edeceğiz. Yalnız değilsiniz. Tekken kendini güçsüz hisseden tüm kadınların yanında olacağız. Birleşerek güçlü olacağız. Ne kadar çok aileye, haneye, kadına ulaşırsak partimizin iktidara gelmesi de o kadar hızlanacaktır. Bütün gayretimiz ve hedefimiz partimizi önümüzdeki ilk seçimlerde iktidara taşımak olacaktır.

Genel merkezimiz ve tüm kadın örgütümüzle yapacağımız çalışmalarda kadınların temsiliyetini arttırmak için bir olacağız, birlik olacağız. Kadın Kolları olarak esas meselemiz; kadın ve çocukların uğradığı taciz, tecavüz, şiddet ve kadın cinayetlerinin önüne geçmek için yeni eğitim politikaları geliştirmek olacaktır.  İktidarın beceremediği, çözemediği kadının ekonomik sorunlarını özellikle yerel iktidardaki CHP’li bürokrat arkadaşlarımızla birlikte politikalar üretip çözeceğiz.

Ve Biz Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir ilke olarak belirlediği Cumhuriyet’imizin ikinci yüzyılında Cumhuriyeti demokrasiyle taçlandırmak için çalışan ve bunu yönetim anlayışında uygulayarak yaşatan neferler olmak için buradayız, yola çıkıyoruz.  Amacımız kadın kolları örgütlerimizi bir akademiye dönüştürmek.  Bizler susmuyoruz, susmayacağız. Daha çok çalışacağız, daha çok üreteceğiz.

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanlığına Aday olduğumu açıklıyorum. Yenilenecek, güçlenecek ve hep beraber iktidar olacağız”

Editör: Batuhan Darakci