Nisan ayına girilmesiyle birlikte öğrenci ve veliler gözlerini ara tatile çevirdi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) Nisan ayı takvimini yayınlamasıyla milyonlarca öğrenci “ara tatil ne zaman?” sorusuna yanıt geldi. Yayınlanan takvime göre ara tatil Ramazan Bayramı tatiliyle birleştirildi.

Şubat ve Mart aylarında Kahramanmaraş merkezli depremler ve kar yağışları nedeniyle okullarda eğitime planlanandan uzun süre ara verildi. Nisan ayına girilmesiyle birlikte gözler ara tatile çevrildi. Öğrenciler ‘Ara tatil ne zaman, kaç gün?’ sorularını araştırırken beklenen açıklama MEB’den geldi. Nisan ayının ilk tatil tarihi açıklandı. İlkokul, ortaokul ve liselerde uygulanacak ara tatil programıyla Ramazan Bayramı tatili birleştirilecek. 3 buçuk gün yapılması planlanan ara tatil Ramazan Bayramı ile birleştirilince 1 haftaya uzayacak.

OKULLAR 14 NİSAN’DA TATİL

Ramazan ayı geçtiğimiz hafta başladı. Ramazan’dan sonra üç günlük bayram tatili olacağı kesinleşti. Ramazan Bayramı tatili ile üniversiteler, okullar ve kamu kurumları tatil olacak. Milli Eğitim Bakanlığı, Kahramanmaraş’ta yaşanan deprem sonrası ara tatil takviminde değişikliğe gitmedi. Dönem başında açıklanan 2022-2023 eğitim öğretim yılı çalışma takvimi uygulanacak.

Takvime göre ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için ara tatil 17-20 Nisan tarihlerinde yapılacak. Diyanet takvimine göre ise Ramazan ayı 20 Nisan cuma günü sona erecek.  21 Nisan’da üç günlük bayram tatili başlayacak. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tatili de Ramazan Bayramı’nın 3. gününe denk gelecek.

Ara tatil sebebiyle okullarda eğitim öğretim faaliyetleri 14 Nisan cuma günü sona erecek. MEB takvimine göre ara tatil 20 Nisan’da sona erecek. Ancak Ramazan Bayramı tatili sebebiyle okullar 24 Nisan Pazartesi günü açılacak.

Editör: Can ERTÜRK