Denizlerde av sezonunun 1 Eylül tarihinde başlamasıyla Zonguldaklı balıkçılar vira bismillah diyerek ağlarını denize bıraktı. Geçtiğimiz sezondan memnun kalmayan balıkçılar bu sezon umutla başladı ancak; beklentiler sezonun ilk gününde karşılanmadı. Kozlu Su ürünleri kooperatifi başkanı Ergün Kayhan da, av sezonunun başlangıcını değerlendirerek açıklamalarda bulundu. Kayhan, Karadeniz’de balık tutabilmek için havaların soğuması gerektiğini ve yağmur ile deniz suyunun sıcaklığının düşmesi gerektiğine değindi. 

Öte yandan Başkan Ergün Kayhan Kozlu Limanı’nda bulunan teknelerin Marmara bölgesine gittiğini de belirterek balık kıtlığı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. 

“UFAK KAYIKÇI BİLE BALIK ALAMIYOR”

Başkan Ergün Kayhan’ın konuyla ilgili açıklamaları şöyle; “Şu anda balık popülasyonu gözükmedi. Ereğli’de trol balıkçılığı var. Trol balıkçılığında mezgit, barbun gibi balıklar oltaya geldi. Güzel balık tutuldu. Zonguldak Ereğli’den trol balığı geliyor. Şu anda endüstriyel balıkçılık için yeterli olmadığı için gır gırda yok. Zonguldak’taki bütün tekneler de Marmara’ya gittiler. Beklentimiz yüksekti ancak; havalar dengesiz gitti. Bugün biri mezgit tutmak için saçma ile denize açıldı, 2 kg balığı zor tuttu. Neden diyecekseniz, su akıntısı çok fazla var. Balık tutabilmek için yağmura ihtiyacımız var. Sezonun başındayız, bekliyoruz. Şu anda ufak kayıkçı bile balık alamıyor, yok. Şunu söyleyebiliriz rahatlıkla, yağmur yağmadan Karadenizden balık tutmak şu an çok zor. Denizin karışması lazım.”

Haber: Duygu ELMA ÖZFIDAN/Batuhan DARAKCI