Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü’ne ait maden ocağında 7 Ocak 2013’te meydana gelen kazada hayatını kaybeden 8 işçi, dualarla anıldı.

TTK Kozlu Müessese Müdürlüğü’ne ait ocakta 7 Ocak 2013’te meydana gelen faciada, galeri açma çalışması yapan taşeron firma çalışanı madencilerden 5’i metan gazından zehirlenerek 3 işçi göçük altında kalarak yaşamını yitirdi. Hayatını kaybeden işçiler, kazanın 10’uncu yıl dönümünde ‘kuyubaşı’ olarak tabir edilen ocak girişinde sabah vardiyası öncesi anıldı. Törene, TTK Genel Müdür Yardımcısı Fazlı Uncu, Kozlu Müessese Müdürü Nurettin Yılmaz, müdür yardımcısı Yusuf Aydın, Kozlu Amelebirliği Yönetim Kurulu Üyesi Yener Aslanboğa, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Kozlu Şube Başkanı Dursun Başbakıcı, şube yöneticileri ve maden işçileri katıldı.

GMİS Kozlu Şube Başkanı Dursun Başbakıcı, 10 yıl önce hayatını kaybeden 8 maden işçisini rahmetle andıklarını ifade ederek, “Bundan 10 yıl önce taşeron firmada çalışan 8 maden işçisi kardeşimizi kaybettik. İnşallah bir daha böyle acılar yaşamayız. Ailelerine ve madenci camiamıza başsağlığı diliyorum.” dedi.

‘İŞ KAZALARININ ÖNLENMESİ İÇİN MUTLAKA İŞÇİ ALINMALDIR’

Kozlu Amelebirliği Yönetim Kurulu Üyesi Yener Aslanboğa, taşeron firmada yerin 630 metre altında şehit düşen 8 maden işçisini rahmetle andıklarını söyledi. Ailelerine başsağlığı dileyen Aslanboğa, “Bir daha böyle acılar yaşanmaması için mücadele ettiklerini söyledi. Ülke ekonomisine katkısı büyük olan taş kömürünün çıkarılması için iş güvenliğinden taviz veren kar oranın düşüren iş sağlığını hiçe sayan taşeron belasını kurumumuzdan ve bölgemizden uzak tutulmalıdır. Maden işçisi ağır bedeller ödemiştir ve işçi açıkları giderilmedikçe iş kazalarına davetiye çıkartılmaktadır. İş kazalarının önlenmesinin üretimin artması için TTK’ya mutlaka işçi alınmalıdır. TTK’nın norm kadrosu bellidir. Norm kadroyla çalışılmadığı sürece ölümlü kazalardan herkes sorumludur. Ben şehit düşen 8 madenci kardeşimizi rahmet ve minnetle anıyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından şehit maden işçileri için Kuran-ı Kerim okunarak dua edildi. İşçilere mevlit şekeri dağıtıldı.

Editör: Can ERTÜRK