Facianın meydana geldiği maden ocağı önünde düzenlenen anma törenine, TTK Genel Müdür Vekili Muharrem Kiraz, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, TTK Genel Müdür Yardımcısı Fazlı Uncu, TTK Karadon Müessese Müdürü Recep Ayyıldız, GMİS Genel Sekreteri Yener Arslanbuğa, Genel Mali Sekreter Yalçın Yiğit, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, müessese müdür yardımcıları, müessese ve işletme yöneticileri, GMİS’e bağlı şubelerin başkan ve yöneticileri ve madenciler katıldı.

GMİS Mali Sekreteri Yalçın Yiğit tören öncesi yaptığı konuşmada, 2010 yılında hazırlık işini yaparken meydana gelen kazada taşeron firmada çalışan 30 maden işçisini kaybetmenin üzüntüsünü hala yaşadıklarını söyledi. İş sağlığı ve güvenliği konusunun çok önemli olduğunu ifade eden Yiğit, “Bizler, diğer müesseselerde yaşadığımız acı tecrübelerle iş sağlığı ve güvenliğinin ne kadar önemli olduğunu gördük. Hepimiz zor şartlar altında üretim yaparak ekonomiye katkı sağlamaya çalışıyoruz. Sizlerin evlerine sağ salim gitmeniz için, tırnağınıza bile taş değmemesi için mücadele ediyoruz. Ben 30 maden işçimiz ve tüm maden şehitlerimizi rahmetle anıyorum, ailelerine başsağlığı diliyorum.” dedi.

Törende, faciada hayatını kaybeden maden işçileri için Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi ve mevlit şekeri dağıtıldı.

GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, 30 maden şehidini rahmetle andıklarını ifade ederek, “Burada 2010 yılında yaşadığımız elim kaza sonucu hayatını kaybeden kardeşlerimizi anmak için toplanmış bulunmaktayız. Tüm maden şehitlerimizin ve 2010 yılında burada kaybettiğimiz şehitlerimizin ruhuna Fatiha okuduk, dualar ettik. Hayatını kaybeden kardeşlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyoruz. Ailelerine ve tüm milletimize başsağlığı diliyoruz. Rabbim bir daha bize, emek camiasına böyle kazalar yaşatmasın. Bu kazalar son kazalar olsun. Rabbim tüm madencileri, tüm emekçileri korusun ayaklarına taş değdirmesin inşallah.” diye konuştu.

Editör: Batuhan Darakci