Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Bünyesinde alt işveren olarak bant işçisi olarak çalışan 11 kişi işten çıkartıldığını iddia ederek Beyaz Saray önünde eylem yaptı.  

 İşten çıkartıldıklarını ifade eden işçiler adına açıklama yapan Efkan Karaaslan, “Biz Türkiye Taşkömürü  Kurumu Müessesi bünyesinde alt işveren olarak iş yapmakta olan Tambay Taşımacılık isimli şirketde bant işçisi olarak çalışmaktayız. 

 2017 yılında TTK’ya muvazaa davası açtık. Açtığımız dava sonucunda kurumun asıl işini yaptığımızı asıl işin teknolojik nedenler ile uzmanlık gerektiren işlerden olmadığı için alt işverene ihale edilemeyeceğini çalışanların yaptığı işin dışında farkı bir iş kolunda gösterilerek haklarının kısıtlandığını ve kurum işçisi sayıldıklarına mahkeme karar vermiştir. Dava açtığı için 2017 yılında işten çıkartılan arkadaşımı işa iade davası açmış kuruma işe iadeyi kazanmış ancak sayın Kazım EROĞLU  tarafından işe alınmayacak mağdur edilmiş 2 yıldan beri işe alınmayı beklerken 31.12.2022 tarihinde 11 çalışanın daha iş akdi sonlandırılmış dava açan tüm çalışanların iş akdinin sonlandırılarak hukuk dışı bu çalışma ortamına devam edileceği tarafımıza bildirilmiştir. Bizim amacımız, istediğimiz tamamen kurumun mahkeme kararlarına uyuması iş akdi sonlandır lan çalışanların asıl işe iadesidir. Bugün burada bunun için toplandık mahkeme kararları uygulanıncaya kadar hem iş yerimiz olan yeni kuyu hem de beyaz saray önünde devam edeceğiz” dedi. 

Editör: Can ERTÜRK