İsmet İnönü Anıtı önünde düzenlenen törene, CHP İl başkanı Murat Pulat, Merkez ilçe başkanı Ebru Uzun ve çok sayıda partili katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından CHP il başkanlığı tarafından İsmet İnönü Anıtı önüne çelenk ve karanfiller bırakıldı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı, İl Sekreteri Serpil Akçın yaparak şunları ifade etti; 
“Türkiye Cumhuriyeti’nin 2.Cumhurbaşkanı ve Kurtuluş Savaşının kazanılmasında çok önemli rol oynayan, İstiklal savaşımızın büyük kumandanı, değerli siyasetçi, saygın devlet adamı ve Lozan fatihi İsmet İnönü’nün aramızdan ayrılışının 49.yıldönümünde saygıyla anıyoruz. Büyük kahramanlıklara imza atmış bir asker ve siyasetçi olarak Mustafa Kemal Atatürk’ten sonra Cumhuriyet Halk Partisinin ikinci Genel Başkanı ve milli şef unvanına layık görülen İsmet İnönü; Kurtuluş savaşına katılmış cephede sayısız başarılar kazanmış ve Lozan antlaşmasını imzalayarak Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusunu almıştır. Atatürk’ün dava ve silah arkadaşı İsmet İnönü’nün İstiklal savaşının kazanılmasında, devrimlerinin yaşama geçmesinde ülkemizin çağdaş bir ülke olarak gelişip güçlenmesinde önemli hizmet ve katkıları olmuştur. Her adımını milletin ve devletin geleceğini düşünerek planlayan İsmet İnönü, 14 Mayıs 1950 yılında yapılan çok partili genel seçimler sonucunda iktidarın el değiştirmesini; En büyük yenilgim, en büyük başarımdır. Sükûnetle ve sulh yoluyla iktidarı devir ediyorum. Bundan daha büyük mutluluk var mı? sözüyle açıklamıştır. Bu sözü tarihi önemde bir ders niteliğindedir.
Her eylem ve sözünde uyarı, çözüm ve inanç aşılayan İsmet İNÖNÜ; dünya siyasetinde Türkiye Cumhuriyeti’nin onurunu ve bağımsız duruşunu korumak için çalışmıştır. Ülkemizi 2. Dünya Savaşı’nın büyük yıkıntılarından koruyan İsmet İNÖNÜ, “gerekirse yeni bir dünya kurulur ve Türkiye orada yerini alır” diyerek, çok net bir tavrın sahibi olmuştur.
Bu duygu ve düşüncelerimle; İsmet İNÖNÜ; vatan, millet ve demokrasi yolunda her zaman saygıyla anılacaktır. O’nun eserleri ve aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyor, vatan için canını veren tüm şehitlerimize şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Editör: Can ERTÜRK