Çerçeve protokolü tamamlanan ve başarıyla sonuçlanan 30’uncu dönem toplu sözleşmesi süreci maden işçileri tarafından da alkışla karşılandı.  
GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu da konuyla ilgili açıklama yaptı. Başkan Mutlu, sözleşmenin devrim niteliğinde olduğunu belirterek şunları söyledi: 

“UZUN SÜREDİR BU ŞEKİLDE İMZALANAN BİR SÖZLEŞME YOK”

“Ocak ayı itibarıyle TTK'daki iş yerlerinde çalışan işçilerimiz hem de MTA'da çalışan işçilerimiz için Toplu sözleşme görüşmelerimiz başlamıştı. Tabii ki biz aynı zamanda TÜRK-İŞ'e bağlı bir sendika olduğumuz için TÜRK-İŞ'le kamu iş yerlerinde, örgütlü sendikaların bir araya gelmesinden oluşan kamu koordinasyon kuruluyla beraber görüşmeler devam ediyordu. TÜRK-İŞ'in talepleri ve hükümetin vermiş olduğu oranları kamuoyunda hep beraber takip etmiştik. Fakat son noktaya geldiğimizde salı günü itibariyle yapılmış olan son toplantıların neticesinde TÜRK-İŞ Koordinasyon Kurulu'yla hükümetin arasında yapmış olduğu kamu çerçeve protokolü kamuda çalışan en düşük işçi ücretini 15 bine çıkarıp üzerine yüzde 45 zam çerçeve anlaşması bitti. Tabii ki bununla beraber yine bir takım kazanımlar elde edildi. Bunları işçi arkadaşlarımızla iş yerlerine giderek paylaştık. Tabii ki uzun yıllardır bu şekilde imzalanan bir sözleşme yok. Bu sözleşme özellikle bizim Türkiye Taşkömürü kurumunda ve MTA'da çalışan, kamuda çalışan işçiler açısından özellikle düşük ücretle çalışan işçiler açısından devrim niteliğinde bir sözleşme olmuştur. Sözleşmemiz gerçekten de Sayın Erbakan Hoca'mızın döneminden sonra imzalanmış en yüksek kazanımlı en yüksek oranda işçilerin kazanımlarının en yüksek maksimum seviyeye çıktığı bir sözleşme olmuştur. Bu manada ben öncelikle Sayın Genel Başkanımız Hakan Yeşil olmak üzere Sayın Ergün Atalay Başkanımıza, Çalışma Bakanımıza ve Sayın Cumhurbaşkanımıza gerçekten de işçi arkadaşlar adına teşekkür etmeyi bir borç biliyorum. Çünkü özellikle Türk-İş Başkanımız Sayın Ergün Atalay bu manada işçi sınıfının yüzünü güldürebilmek için yıllarca mücadele ediyordu. Bu geçen sözleşmede kısmen iyiydi ama bu sözleşme artık gerçekten de altın vuruş denilecek şekilde tarihi bir sözleşme, tarihe geçecek bir sözleşme oldu diye düşünüyoruz. Bu manada yani TÜRK-İŞ başkanımıza hem TÜRK-İŞ yönetimimize hem de eee işçi taleplerini geri çevirmeyen Sayın Çalışma Bakanımıza ve Sayın Cumhurbaşkanımıza yürekten teşekkür ediyoruz.”
Haber: Duygu ELMA ÖZFİDAN

Editör: Batuhan Darakci