Dünya Madenciler Günü nedeniyle GMİS Şemsi Denizer Toplantı Salonu’nda Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Fikret Sazak tarafından ‘İş Sağlığı ve Güvenliği, Sendikal Örgütlenmenin Önemi’ başlıklı konferans düzenlendi. 
Konferansa; Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil ve yönetimi 

“TÜRKİYE’DE BUGÜN YAS GÜNÜNE DÖNÜŞTÜ”

Açılış konuşmasını yapan CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz; “Dünyada bu gün 4 Aralık Dünya Madenciler Günü coşkuyla kutlanırken bugün Türkiye’de yas gününe dönüştü. Meydana gelen maden faciaları nedeniyle böyle bir durum meydana geldi. Bu zinciri kurmak için daha fazla dayanışmaya ihtiyacımız var. Zonguldak tüm işçi hareketlerinde önemli olan bir şehir. Genel Maden İşçileri sendikamız da bu hareketin en büyük parçası. Bu gördüğümüz sendika sadece 10 bin işçiye ait değil, Zonguldak’taki 600 bin insanın fahri olarak üye olduğu çok büyük bir ortak değer. Başta sendikamız olmak üzere maden ocaklarımıza sahip çakacağız. İlk olarak maden ocaklarındaki işçi açıklarını kapatmamız gerekiyor. Bunun için hep birlikte mücadele edeceğiz.” dedi. 

“SIKINTILARIMIZI MÜCADELEMİZ İLE AŞACAĞIZ”

Ardından GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil kürsüye geldi. 
Başkan Yeşil; “Hepimizin madenciler günü kutlu olsun. Ne yazıkki bu yıl buruk şekilde kendi içimizde kutluyoruz. İleriki dönemlerde inşallah bu sıkıntıları yaşamadan günümüzü kutlamak bizlere nasip olur. Amasra TTK’da hayatını kaybeden maden işçilerimize Allah’tan rahmet diliyorum. 4 arkadaşımız tedavi görüyor. İnşallah tez zamanda düzelerek aramıza katılırlar. Kazanın olduğu andan beri sendikamız ve TTK üzerinde çeşitli entrikalar var. Biz bağırmadık çağırmadık. 76 yıllık büyük bir sendikayız. Biz ne zaman bağırıp çağıracağımızı iyi biliriz. Biz Zonguldak’ız. Kimse bize pabuç bıraktırmaz, biz bu gücü sizin birlik ve beraberliğinizden alıyoruz. Zor süreçler bizi bekliyor mu bekliyor, her dönem bu konuşmayı yapıyor muyuz yapıyoruz. 6 bin işçi ile ürerim yapmaya çalışıyoruz. Ayak uzunluklarımızın yüze 32’sini çalışabiliyoruz. Mücadele öden sizlersiniz, bedel ödeyen sizlersiniz. Bu kuruma işçi alalım daha fazla ekonomiye karlı sağlayalım, işsiz arkadaşlarımız bizlerle birlikte mücadeleye girsinler kendilerine bir gelecek hazırlasınlar derdindeyiz. En çok rahatsız olduğum söylemler sendikanın üye sayısının artırılmasına yönelik yaratılmak çalışılan algılar. Bizler gelip geçiciyiz. Bu kuruma sahip çıkacak olan geleceklerimiz. Bu algıyı yıkacağız. Bu konuda kimsenin şüphesi olmasın. Yeni bir yol çizdik kendimize. İnşallah daha güzel yarınlar için mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu salonlarda kavga edeceğiz, ağlayacağız belki ama dışarı çıktığımızda her zamankinden daha fazla kol kola mücadele edeceğiz. Sıkıntılarımızı mücadelemiz ile aşacağız.” ifadelerine yer verdi.

Editör: Can ERTÜRK