Kozlu Su Ürünler Kooperatif Başkanı Ergün Kayhan, hazırlıkların devam ettiğini söyleyerek, “1 Eylül’de açılacak 2023-2024 sezonumuz, kıyı balıkçılığı açısından arkadaşlarımız hazırlık yapıyor. Teknelerin bakımlarını oltaların bakımlarını, ağlarını yapıyorlar.Bakımlarımıza devletin vermiş olduğu destekler  var. Desteklerimizi Haziran ayında alacağız”dedi.

Hamsiden umutlarını kesmeleri gerektiğini ifade eden Başkan Kayhan, “Bu sene umudumuz palamut ve çinekoptan olacak. Artık Hamsi’yi unutacağız. Hamsiyi nadasa bırakmamız lazım. Geçen sene biyolojik gelişimini sağlayamadığı için hamsi balığı küçük avlandı ve maalesef halkımız bu balıktan yararlanamadı”şeklinde konuştu.

Kozlu Su Ürünler Kooperatif Başkanı Ergün “2022-2023 sezonunu olumlu avcılık da oldu, olumsuz avcılık da oldu. Kıyı balıkçılığı açısından olumsuz oldu. Endüstriyel balıkçılık açısından güzel bir sezon oldu. 1 Eylül’de açılacak 2023-2024 sezonumuz, kıyı balıkçılığı açısından arkadaşlarımız hazırlık yapıyor. Bakımlarımıza devletin vermiş olduğu destekler  var. Desteklerimizi Haziran ayında alacağız. 
Bu sene umudumuz palamut ve çinekoptan olacak. Artık Hamsi’yi unutacağız. Hamsiyi nadasa bırakmamız lazım. Geçen sene biyolojik gelişimini sağlayamadığı için hamsi balığı küçük avlandı ve maalesef halkımız bu balıktan yararlanamadı.”

Mayıs ayında dip avcılığının olacağını ifade eden Başkan Kayhan, “Bu sene masraflarımız çok. Herşeye zam geldiği için devletimizin vermiş olduğu destekler maalesef yeterdi kadar karşılayamıyor. Endüstriyel balıkçılık açısından limanımızda iki tane teknemiz var. Bunlarda gerekli bakımlarını yapıyorlar. Kıyı balıkçılığa ve endüstriyel balıkçılığa çok umutluyuz. Geçen sene palamutçuluk çok oldu, çinekop hiç olmadı. Birde umudumuz İstavrit balığında. İstavrit balığı bu sene çok var. Mezgit balığımız nedense az. Arkadaşlarımız hazırlıklarını yapıyor. Teknelerin bakımlarını oltaların bakımlarını, ağlarını yapıyorlar. Mayıs ayında dip avcılığı yapılacak. Barbunya balığı için yapılacak. Bir umudumuz da o Haziran ayına kadar. Ondan da balıkçı arkadaşlarımızın üç beş kazancı olacaktır”dedi.

Haber: Batuhan DARAKCI