Kutsal görevini yerine getirmeye hazırlanan hacı adayları, hac tarihlerini gündemlerine almış, Diyanet İşleri Başkanlığı da 8 Mart tarihinde kura çekimini tamamlamıştı. 
Yaklaşık 2.5 milyon kişinin başvurusu ile gerçekleştirilen kura sonucunda 83 bin 430 kişi isim listesi olarak duyuruldu. Hac kurasında isimleri çıkan kişiler, kesin kayıt işlemlerini 13-24 Mart tarihinde gerçekleştirdi. Belirlenen süre içerisinde kayıt yaptırmayanların yerine ise  boş kontenjan kayıtları alındı. 
Zonguldak’ta ise, 431 kişi kutsal görevini yerine getirmeye hazırlanıyor. Zonguldak İl Müftülüğü ile ilçelerde, hacı adaylarına kutsal topraklarda yapılacaklar anlatılıyor. 
Konuyla ilgili gazetecilere açıklama yapan İl Müftüsü Aşır Durgun; “2023 yılında Zonguldak'tan Hacca gitmek üzere Diyanet İşleri Başkanlığı'mızın organizasyonuna kayıt yaptıran 273 hacımız, muhtelif şirketlerden hacca gitmek üzere kayıt olan 158 hacımız olmak üzere şu anda toplam 431 vatandaşımız bu yıl Allah izin verirse kutsal topraklara Mekke-i Mükerreme'ye, Medine-i Münevvere'ye hac ve umre vazifelerini yerine getirmek üzere gidip gelecekler. Yüce Rabb'imiz sağlık, afiyetle kazasız, belasız gidip bu görevlerini en iyi şekilde yerine getirip tekrar şehrimize, ailelerine kavuşmayı niyaz etsin. Bizler Zonguldak İl Müftülüğü olarak gerek Diyanet İşleri Başkanlığı'mızın organizasyonuyla gerekse A grubu seyahat acenteleri vasıtasıyla hacca gitmek üzere kaydını yaptırmış olan kardeşlerimize dün ve bugün iki gün süren hac ibadetiyle alakalı gerek hazırlık gerek hac esnasında gerekse dönüşte gerek sağlıkla alakalı her alanda ihtiyaç duyacakları bilgileri kendilerine vermek üzere bir seminer düzenledik.  Bizim buradaki seminerimize katılanlar merkezden, Kozlu ve Kilimli ilçelerimizden kayıt olan hacı adaylarımız katıldı. Bu arada dün  hacca gidecek olan hacı adaylarımızın hem pasaport işlem alakalı Suudi Arabistan devletinin hacılarımızdan istediği biyometrik fotoğraf hem parmak izleri istendi. Menenjit aşısı sağlık Müdürlüğümüzle yaptığımız görüşmeler sonucunda bir üç kişilik bir ekip geldi. Aynı şekilde hacı adaylarımıza menenjit aşısı uyguladılar. Bunu da tamamlamış olduk. Bugün seminerden sonra da hacı adaylarımıza çantalarını da dağıtacağız.” 


Haber:Duygu ELMA ÖZFİDAN