Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası (ZTSO) ev sahipliğinde, Zonguldak Dedeman Otelde Filyos Endüstri Bölgesi istişare ve bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıya; Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir, Tosyalı Holding Filyos A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Yücel, Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Muharrem Sarıkaya, Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Sanayici Üyeleri; Murat Uzun, Ömer Faruk Yıldız, Turgay Yılmaz, Yunus Aydoğan, Zonguldak Odaları Akademik Danışmanı Doç.Dr.Ferdi Kesikoğlu, Zonguldak Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Yaşar Karaman, Zonguldak Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü Şube Müdürü Ali Nezih Yılmaz, Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zekai Kamitoğlu, Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Üyeleri Deniz Saraç ve Sedat Kara, Kdz.Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş, Kdz.Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Üyeleri Harun Günönü ve Cem Gül, Alaplı Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Ocak, Alaplı Ticaret ve Sanayi Odası Üyesi Nedim Kaplancan, Devrek Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Can Ermiş, Devrek Ticaret ve Sanayi Odası Üyesi Altay Ural Başpınar, İMEAK Batı Karadeniz Bölgesi Deniz Ticaret Odası Üyeleri Burak Gürdal ve Kağan Boy ile Girişim sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Müdür Zeki Uludüz katılım sağladı.

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası tarafından organize edilen toplantıda, Filyos Endüstri Bölgesi yönetici şirketi Tosyalı Holding Filyos A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Yücel tarafından katılımcılar; Endüstri Bölgesinin gelişimi, mevcut durumu ve ileriye yönelik planlamalar ile ilgili bilgilendirildi. Genel Müdür Yücel, Tosyalı Gübre Sanayi AŞ’nin Filyos Entegre Gübre Üretim Tesisi projeleri ile ilgili süreç konusunda da katılımcıları bilgilendirdi. Yücel; proje kapsamında amonyak, kalsiyum, amonyum nitrat, amonyum sülfat, potasyum nitrat, azot – fosfor – potasyum kompoze üretim tesislerinin kurulacağını söz konusu tesislerde toplamda minimum 1.855.000 ton/yıl gübre üretimi planlandığını, tesisin yaklaşık 1,8 milyar dolara mal olacağını, yatırıma başlamak için ÇED raporu ile ilgili açılan davanın sonuçlanmasını beklediklerini ifade etti.

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir; “Endüstri Bölgesi, Filyos Projesinin önemli bir bileşeni. İl – İlçe Oda yöneticilerimizi ve ilimizde faaliyet gösteren sanayicilerimizi Filyos Projesi ile ilgili olarak sürekli bilgilendirmeyi, gelişmelerden haberdar etmeyi önemsiyoruz. Projenin gelişimi bölgemizdeki tüm faaliyetleri yakından etkiliyor ve etkileyecek. Reel duruma göre pozisyonumuzu güncellememiz gerekiyor. Yakın zamanda Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ile benzer bir toplantıyı organize ederek gerçekleştirdik. Bu gün de Tosyalı Holding Filyos A.Ş ile toplantı yaptık. Tosyalı Holding Filyos A.Ş Endüstri Bölgemizin yönetici şirketi olarak 2019 yılında belirlendi ve faaliyetlerine başladı. Karadeniz de doğalgazın bulunması ile Endüstri Bölgesinin yapısında değişikliğe gidildi. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) doğal gazı Filyos’tan karaya çıkararak Ülkemizin enerji ihtiyacının milli kaynaklarla karşılanmasına önemli bir katkı sağlamış olacak. Bununla birlikte Doğal gazdan üretilen gübre ile de ülkemiz tarımının çok önemli bir girdisi yerli ve milli olarak karşılanmış olacaktır. Tarımımızın ihtiyacı olan gübre  halen ithalata dayalı olarak sağlanmakta ve bu durum dış ticaret açığına neden olmaktadır. Olumlu çıkan ÇED raporunun mahkemeye taşınmasını doğru bulmuyoruz. Projenin gecikmesine neden olan her durum aleyhimize işlemektedir.  Ülkemizin beklemeye tahammülü yoktur. Ülkemizin kaynakları lüzumsuz yere ithalata harcanmaktadır. Dava sürecinin bir an önce tamamlanması ve gübre üretiminin bir an önce başlamasını beklemekteyiz. Kamuoyunun şunu da bilmesini isterim. Kurulacak gübre tesisi çevreye zarar verecek bir tesis değildir. Son derece modern, Avrupa normlarında bir tesis olacaktır. Tesis her aşamada Avrupa normlarına göre denetlenecek ve üretime geçecektir. Toplantımız katılan il – ilçe oda başkanlarımıza, Zonguldak İl ve İlçelerinde faaliyet gösteren sanayicilerimize çok teşekkür ediyorum.Zaman ayırarak endüstri bölgesinde ki faaliyetler ile ilgili bizleri bilgilendiren Genel Müdür Sayın Ramazan Yücel’e, böyle büyük bir yatırımı İlimize kazandırmak için gayret gösteren Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı’ ya teşekkür ediyorum. Tosyalı Holding tarafından yapılmakta olan tesisler için nelere ihtiyaç olduğunu, nelerin bölgemizden karşılanacağını, tesisler faaliyete geçtiğinde, bölgemizde ki iş insanları için ne tür iş fırsatları çıkacağını bugün konuşma fırsatımız oldu. Geleceğe yönelik projeksiyonlarımızda bu bilgilerden istifade edeceğiz. Her zaman söylediğimiz gibi Filyos Projesi İlimiz, Bölgemiz ve Ülkemiz için çok önemli fırsatlar barındıran bir projedir. Herkesin bu projeye destek vermesi milli menfaatlerimiz açısından çok önemlidir. Süreçlerin bir an önce tamamlanarak üretimin ve istihdamın başlaması arzumuzdur” dedi.    

Editör: Can ERTÜRK