GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Mali Sekreter Yalçın Yiğit ve Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın KİT Reformu adı altında gündeme getirdiği taslak çalışmasıyla ilgili, Zonguldak Eczacılar Odası’nı ziyaret ederek başkan Ayşegül Kara ve eczacılar ile bir araya geldi. Ziyarette Zonguldak Barosu Başkanı Av. Türker Kapkaç ve Başkan Yardımcısı Av. Özberk Papila da GMİS heyetine eşlik etti.

Mutlu, KİT Reformu taslağının yasallaşması halinde yapılmak istenen ve karşı karşıya kalınacak sorunları Kara ve eczacılarla paylaşarak desteklerini istedi. GMİS olarak KİT reformu taslağına karşı olduklarını ve sivil toplum örgütleriyle birlik içerisinde bir mücadele başlattıklarını ifade eden Mutlu, şöyle dedi:

“KİT’lerle ilgili yönetimsel değişim ile kurumların daha verimli hale getirileceğine inanmıyoruz. İleride buraları uluslararası şirketlerle ortaklaşa veya onlara devretmek suretiyle özelleştirmeyle yani kar edenleri özelleştirme kar etmeyenleri kapatmaya yönelik bir çalışma olarak görüyoruz. Geçmişte gördük ki kamuya bağlı birçok iş yeri çok ucuz fiyatlara satıldı. Bugün bunların sıkıntısı ülke olarak yaşıyoruz. Bizler bu çalışmanın yerine bu tür kurumların daha verimli hale getirilmesi için daha farklı çalışmalar yapılmasını savunuyoruz. Bizde bu çalışma içinde olabiliriz. Fakat Hazine ve Maliye Bakanlığı’na devredilmesini ve bakanlık tarafından yönetilmesini kabul edilemez buluyoruz. Sendikamızın örgütlü olduğu TTK’nın özelleştirilmesi veya kapatılmasının önünü açacağı için bu reforma şiddetle karşı çıkıyoruz. Bu düşüncelerle sivil toplum kuruluşlarımızı geziyoruz. Sayın Başkanımız Hakan Yeşil Ankara’da çeşitli görüşmelerde bulunduğu için aramızda yok. Sizlere selamlarını iletti. 9 Temmuz Salı günü saat 17:45’de Zonguldak’ın tüm taraflarının bulunduğu, tüm odaların, tüm STK’ların bulunduğu kitlesel bir basın açıklaması yapacağız. Sizlerin de Zonguldak’ın değerlerine TTK’nın değerlerine sahip çıkmak adına bizlere destek vermenizi bekliyoruz.”

KARA: ‘TTK TÜRKİYE’NİN BİR DEĞERİDİR’

Zonguldak Eczacılar Odası Başkanı Ayşegül Kara, STK’lar olarak bir araya gelmenin önemine değindi. TTK’nın Zonguldak için önemli bir kurum olduğunu ifade eden Kara, “Zonguldak için ne yapılması gerekiyorsa bizler bunun için hazırız. STK’lar bir arada olarak sorunlarını dile getirmelidir. İnşallah gönlünüze göre olur. Bende TTK’yı Türkiye’nin bir değeri olarak görüyorum. Ne yapılması gerekiyorsa yapılması gerektiğini düşünüyorum. Salı gün ki toplantıya da inşallah katılarak sizlere destek vermek isteriz.” dedi.

KAPKAÇ: “TTK VE ZONGULDAK BİR BÜTÜNDÜR’

Zonguldak Baro Başkanı Av. Türker Kapkaç da, TTK’nın Zonguldak için önemine vurgu yaparak, “TTK’nın geçmişten bugüne Zonguldak’a verdiği katkı unutulmamalı. Bizler TTK’nın 1990 yürüyüşünde çocuktuk ve hafızamızdan çıkmayan bir yürüyüş yapıldı. TTK ve Zonguldak bir bütündür. Dolayısıyla bu tür reformlarla kapatılmak yada özelleştirmenin önünün açılması yerine daha verimli hale nasıl getirebileceği yönünde çalışmalar yapılmalıdır.” dedi.

Editör: Batuhan Darakci