Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, belediye meclis toplantısındaönemli açıklamalarda bulundu. Kent Meydanını Erdemir’in yapmaya söz verdiğini ancak AK Parti’nin baskısı nedeniyle bu sözünden caydığını açıklayan Başkan Posbıyık; “İlk defa açıklıyorum. Kent Meydanı için bağışçı dediğim Erdemir’di. Erdemir, AK Parti’nin milletvekilleri ve üst kademelerinden yapılan baskı nedeniyle bu sözünden caydı. Hatta 5 yıllık emlak vergisi faiz borçlarını da ‘CHP’li Belediye başkanına yeniden seçim mi kazandıracaksınız baskısı görüyoruz’ diyerek onuda ödemeyeceklerini söylediler. Hamdi Uçar vekilim dün açıklamış. Zonguldak’a valilik binasını yıkıp kent meydanı yapacağız diye. İşte görüyorsunuz Ereğli’yi adam yerine koymuyorlar” dedi. Başkan Posbıyık, meclis toplantısının ilk oturumunu ‘Ereğli’nin neden İl olmak istediği ve kentin eksiklikleri’ açıklaması nedeniyle terk eden AK Parti grubuna, “Mücadele er meydanında olur, er meydanından kaçılmaz’ diye konuştu.

Kdz. Ereğli Belediye Meclisi son oturumunda gündem dışı konuşma yapan Belediye Başkanı Halil Posbıyık, önemli açıklamalarda bulundu. İlk oturumda yaptığı ‘Kdz.Ereğli’nin neden İl olmak istediği ve kentin eksiklikleri’ açıklamasının hepsinin doğru olduğunu söyleyen Başkan Posbıyık, “Benden başka Ereğli İl olsun diyen başka kimse var mı? İlçe başkanları var mı? Yok, çünkü onlar Zonguldak’tan yönetiliyorlar” dedi.

Başkan Posbıyık şunları söyledi:

“Kent Meydanından dolayı özür diliyorum.  Nasıl Ereğli’ye hizmet yapayım yani. Baksanıza asfaltı bile verdirmiyor,Zonguldak’a asfaltı bedava veriyorlar. Ben asfalt almak için para istiyorum ona bile redveriyorlar. Diyorlar pazaryerindeki binada oturma. Ne yapayım Ak Parti geldi göreve,eski belediye binasını yıkıyor, hastanenin orayı yıkıyor, bizde yıkılanları tamir etmeye çalışıyoruz. Yazık günah değil mi bize..

KENT MEYDANI İÇİN ERDEMİR SÖZ VERMİŞTİ!

Kent Meydanı için özür diyorum. Halkımızdan da özür diliyorum. Kent meydanı için bir bağışçı var demiştim. İlk kez açıklıyorum. Açıklamayacaktım ama beni mecbur bıraktıkları için açıklıyorum. Bağışçı lafı palavraydı, Erdemir yetkilileri söz verdi bana. Bunu bir bağışçıya yaptıracağız dediler ama “bizim ismimizi açıklama bağışçı diye söyle” dediler. Uzun zamandır bekledik. Çok yakın zamanda bizi Ankara’ya davet ettiler. Biz dediler ‘bu işi yapamayacağız’. ‘Ne oldu? Bizi bu kadar beklettiniz, biz de halka söz verdik’ dedik. ‘Ak Parti üst kademelerinin hepside milletvekilleri de baskı yapıyor, CHP’den belediye başkanı olacak adama seçim mi kazandıracaksınız. Bunu kabul etmiyoruz’ dediler. Ayrıca, 5 yıllık birikmiş Emlak Vergisi faiz borçları vardı. ‘Bunları da ödeyemeyeceğiz. Çünkü; belediyeye nakit akışı asla yapamayacaksınız yaparsanız; CHPli belediye başkanına yeniden seçim mi kazandıracaksınız baskısı görüyoruz’ dediler. Halbuki bana para da vermesinler yine kazanacağım ben bu seçimi, kimsenin kuşkusu olmasın, yerlere de yatsalar yine de kazanacağım. Kent Meydanı Zonguldak’a yapacakmış Sayın Vekilim Hamdi Uçar. Hem de Valilik binasını yıkıp da yapacakmış. Ya buraya devlet bir şey yapmıyor ben uğraşıyorum. Bu belediyenin 10 yıllık bütçesinin ortaya koysa kent meydanını yapamaz, devlet yardım etmesi lazım, etmiyor. Zonguldak’a yapacağım diyor. Ereğli’nin milletvekili yok. Sayın Cumhurbaşkanı var Allah razı olsun ondan.

ZONGULDAK’IN VERGİSİNİN YÜZDE 70’İ DEMİŞTİM, YÜZDE 79’UNU EREĞLİ KARŞILIYOR, GERİYE ALDIĞI YÜZDE 8 

Bir konuda daha özür diliyorum. Dün yaptığımız konuşmanın hepsi doğru. İl olma konusunda yaptığım açıklamalar. Orda yüzde 70 demişim, Zonguldak verdiği verginin yüzde 70’ini Ereğli karşılıyor demiştim. Özür dilerim. Dün bir devlet yetkilisi büyüğüm aradı. ‘Yanlış yapıyorsun hesabını; yüzde 79’unu Ereğli ödüyor yüzde 8’de geriye alıyor’ dedi. Bu arada ben kin ve nefret tutmam, hemen burada olan bir arkadaşımız Mustafa Uysal’dan haber getirdi. Telefonla konuşmuşlar ‘Halil Posbıyık’ın il konusunda yazdıklarının hepsinin altına imza atıyorum’demiş, zaten yazmış da. Sağ olsun Allah razı olsun. 

İLLER BANKASINDAN KREDİ ALMAMIZI AK PARTİ RED EDİYOR

Ak Parti grubu İller Bankası’ndan kredi alınabilmesi için yetki konusunda imza atmıyor red ediyor. Biz dün açıkladığımızdagerçekler can yakıyor. Arkadaşlarımız dün meclisi terk ettiler. Onların siyasi abisi olarak tavsiye ediyorum. Mücadele er meydanında olur. 25 yıldır belediye başkanıyım. Bu er meydanını hiç terk etmediler. Aranızda başkanlığı ismi geçen arkadaşlar var onlara dün yazık oldu. Onlar belediye başkanlığı yapamazlar, silindiler dün, yani yazık günah.Er meydanından kaçılmaz.

-GEÇTİĞİMİZ 5 YILDA BELEDİYE BATMIŞ-

26 tane dosya var, bunlar 5 katlı yapacaklarına 26-36-40 daire yapmışlar, 50 tane daire yapmışlar. Gariban iki katlı yapamıyor, bunlar yapmışlar. Müfettişler yakaladılar savcılığa verdiler. Numan Korkmaz dün bir şeyler açıklamış gazetelere ‘26 dosyayı getir’ diyor. 26 dosya meclisten feriştahı gelse ben olduğum sürece geçiremez. Ben memurlarımı ağız cezaya hapse sokmam ben de hapse girmem, nasılbu cüreti gösteriyorsunuz. 20 daire yerine 36 daire yapmışlar. Zaten geçtiğimiz 5 yılda  belediye batmış. 26 dosyayı getir diyorsun, getirmem. Getirmem. Bunu ya mahkeme çözecek ya da imar affı çıkarsa çözülecek. Hamzafakıhlı, Ören bilmem nerde imar çalışması yapılmamış deniliyor. İmar yapılmaz diyoruz. Ereğli’nin nüfusu şuanda 120 bin. Ereğli 236 bin nüfus projeksiyonukonulmuş bakanlıktan. Erdemir olan yerde yan sanayi ile beraber en az 226 bin olması lazımdı. 20 senede iktidar olan hükümet ne yan sanayi yapmış ne bir şey yapmış. 120 binde kalmışız. Bundan sonra yapamazsın,kat artışı yapamazsın. ‘Artış yapan her daire kanuna aykırıdır ceza alırsınız’ diyor yetkililer. Biz kardeşiz bizim ceza almamızı mı istiyorsunuz, yapmayın etmeyin. Dün yaptığın açıklamada; eşime hakaret etmişsin, eğitimce eğitimciye hakaret ediyor. Memlekette kamu paylarına kimin el attığını herkes biliyor. Zamanı gelince bunların hepsi de çıkacak. Az kaldı. Kent meydanını da yapacağız. Güzel günler gelecek inşallah.Aşkım Ereğli’ye engel olan zarar verenleri asla sevmiyorum.”

Başkan Posbıyık’ın konuşmasının ardından İyi Parti Meclis Üyesi Sertan Kuzu ve AK Parti Meclis Üyesi Kürşat Yağız söz alarak Ereğli’nin İl olmasına destek olduklarını açıkladılar.

Editör: Can ERTÜRK