Zonguldak’ta özel maden ocağında çalışan 32 yaşındaki Muhammet Atukeren, deprem bölgesi Hatay’da 4 kişilik bir ailenin enkazının altında bulduğu güvercinlere Garip ve Yetim ismini vererek sahiplendi. 


Kahramanmaraşlı merkezli 7.7 depremin ardından Türkiye’nin her yerinden Türkiye Taşkömürü(TTK) ve özel sektörden madenciler kurtarma çalışmalarına destek için deprem bölgelerine gitti. Zonguldak’ta depremin üçüncü gününde Kilimli İlçesinde faaliyet gösteren Entegre madencilikte çalışan 13 kişilik ekip, arama kurtarma çalışmalarına destek için Hatay’ın Kırıkhan İlçesine gitti. Zonguldak’ta Entegre madencilikte çalışan Muhammet Atukeren(32), Esenler Mahallesinde 6 katlı bir apartmanın 4’üncü katında ses gelmesi üzerine arkadaşlarıyla beraber orada arama kurtarma çalışması yaptı. Atukeren ellerine aldıkları kazma küreklerle 4 katı kırarak sesin olduğu yere ulaştı.  Ancak madenciler sesin olduğu yere ulaştıklarında 4 kişilik bir ailenin vefat ettiği ve yanlarında malozların arasında güvercinlerin sıkıştığını gördü. Hemen Muhammet Atukeren, malozların arasından güvercinleri çıkarak, vefat eden ailenin akrabalarına güvercinleri teslim etti. Vefat eden ailenin akrabaları ise yaralı güvercinleri, teşekkür etmek amacıyla, madenci Muhammet Atukeren’e hediye etti.

Atukeren’de yaralı güvercinleri orada gözü gibi bakarak, memleketi Zonguldak’a getirdi.Madenci Muhammet Atuker’en yaralı güvercinleri tedavisi için kent merkezinde veteriner kliniğe getirdi. Veteriner hekim Gökmen Koç tarafından tedavi edilen güvecinler sağlığına kavuştu.

Madenci Muhammet Atukeren,”Ben 5 senedir özel sektörde entegre madencilikte çalışıyorum. İsmim Muhammet Atukeren. Deprem felaketinde gönüllü olarak Hatay’ın Antakya bölgesine bizi sevk ettiler.6 gün boyunca canla başla çalıştık. Uyku bilmedik. Çünkü o durumda uyuyacak bir durum yoktu. Uyku zaten aklımıza gelmedi. Hatay’ın Antakya İlçesine bizleri sevk ettiler. Oraya gittik. Arabadan iner inmez canlı aramaya başladık. Bize bir ısı aldıklarını söylediler. Ahmet arkadaşımla beraber betonları kıra kıra dördüncü kattan aşağıya indik. En sonda indiğimiz de bir ses duyduk. Güvercinler uçarak bir birilerine kanat sesi yapıyordu.”

‘Dört kişilik bir ailenin yanında sıkışmış şekilde bulduk’

4 kişilik bir ailenin yanında sıkışmış şekilde güvercinleri bulduklarını ifade eden Atukeren, “
Kenarda sıkışmış bir halde bulduk. Birinin yarısı çok kötüydü. Hiç yürüyemiyordu bile. Bir tanesi iyiydi normaldi. Yaralı ama diğeri daha çok yaralıydı. Bunların ailesinin olduğu bölgeye geçmek istedik. O bölgeye geçtiğimiz de uzaktan baktığım da sadece bunlar yaşıyordu. Anne baba ve iki tane çocuk 26-27 yaşlarında iki tane çocuk oradaydılar. Biz onlara müdahale etmek için kato kullandık. Seslendik cevap vermediler. Dördünün de maalesef cansız bedenlerini gördüm. O anda zaten psikolojimiz bozuldu. Tek kurtarabildiğim canlı maalesef bunların ikisi. Bunların isimlerine gariple yetip koydum. Bunları bana çocukların amcaları hediye etti bana. Gariple yetim bana emanet kaldı artık. Bunlar bana emanet artık gözüm gibi bakacağım”diye konuştu.

‘Güvercinlerin aileleri olmadığı için garip ve yetim isimlerini koydum’

Muhammet Atukeren, güvercinlerin aileleri vefat ettiği için onlara Garip ve Yetim isimleri koyduklarını söyleyerek, “Güvercinleri oradan buraya getirirken baya bir yolculuğumuz sürdü. Bunları oradan aldım üzerlerine poşet geçirdim. Soğuk almasın diye. Elimle orada pet şişeyi kestim elimle su içirdim. Ekmek ısladım bunlara ekmek verdim. O şekilde Zonguldak’a ulaştırdım. Ondan sonra veterinere getirdim. Gökmen bey sağolsun hiç bir ücret almadan onlara bakıcam dedi. Garip yaralıdır göğsü boydan boya kesik. Kafasında da bir delik var. Bunlarında veteriner hekim Gökmen bey düzeleceğini söyledi. Durumları ikisininkinden iyi. Ben kendim oradaki yaşadıklarımdan dolayı bunların isimlerini garip ve yetim koydum. Çünkü onlarında şuanda kimsesi yok. Bunlarda bana emanet edildi. Gözüm gibi bakıyorum”diye konuştu.

‘Evdekilerde merhametli bakıyor’

Evdekilerinde getirdiği hayvanlara merhametli baktıklarını ifade eden Atukeren, “Benimde iki tane çocuğum var. Evdekiler bunlara sıcak baktılar. Mutfakta bakıyorum bunlara. Kocaman kafesi var. Güneşli havalar da orada bakıyorum. Evdekilere bunları Hatay bölgesinden getirdim dedim. O zaman daha sıcak baktılar. Bunların annesi babası ölmüş dedim onlara. Çocuklarda biraz daha merhametli olarak bakıyorlar. Benim çocuklarım da merhametli. Orada cansız bedeni olarak çok benden çıkardık. Sayısı en az 70. Çok kötü bir duydu. Bu psikoloji benden 1 sene gitmez. Allah rahmet eylesin Hatay’a geçmiş olsun diliyorum. Şuanda patronumuz sağolsun psikolojiniz düzenlene kadar izin yapın dedi. Allah razı olsun Mehmet Aşkar’dan. Biz oraya 13 kişilik ekipler gittik. Özel sektör entegre madencilikten. Allah razı olsun arkadaşlarım da çok güzel çalıştılar. Hepimiz bit ekip halinde orada çalıştık”şeklinde konuştu.

Haber: Batuhan DARAKCI