Başkan Çelik, Kur korumalı mevduattan çıkan vatandaşların borsaya yönelip halka arz olan şirketlere yatırım yapmasına yönelik tahminlerde bulundu. Şirketlerin bankalardan kredi alamadığını bu nedenle halka arz şeklinde borsaya girdiğini söylerken borsada çok ciddi bir düzeltme geleceğini ve ciddi şekilde geri düşeceğini belirtti. Ayrıca en sağlam limanın altın olduğunu söyleyen Çelik, vatandaşların ellerinde ki altınları yüksek fiyattan bankalarda değil kuyumculardan daha uygun fiyatla bozdurabilirler dedi.

Başkan Çelik’in açıklamaları şu şekilde;Borsanın ben çok ciddi bir düzeltme yapacağını ve geri geleceğini tahmin ediyorum. Borsadaki şirketlerin yani yeni giren şirketlerin halka arzlarının sebebi kredi alamamaları bankalardan. Onun için halka arza yönelme kaynaklanıyor. Borsada ciddi anlamda bir düzeltme yani düşüş olacağını bekliyorum. Doları 40 lira sene sonu kırk diye söylemiştim. Belki sene sonunda biraz geçeri çünkü seçimlerden dolayı tutacaklardır. Kesinlikle öncelikle altın ONS bazında düşük yüzde 20-30 civarında, döviz grubuna göre daha fazla prim yapacak. Kesinlikle altın bir numara, döviz iki numara. Kur korumalı mevduattan çıkışların borsaya yönelmesinde şimdi bir hareket gibi görünür ama döviz çıktığı için ciddi anlamda geri gelecektir. 

“EN GÜVENLİ YATIRIM ALTIN”

En güvenli, en sağlam liman Altın alın, rahat uyuyun. Macera aramaya gerek yok. Kesinlikle Külçe altın diyorum ve fiziki olarak alın. Bankalara 120 lira, 130 lira efendim hafta sonları 150-180 lira fark vermeyin. Biz de yaz da kışta da akşam da sabah da tatilde de hafta sonları da yine gramında elli lira alım satım farkıyla en cazip kuyumculardır bu konuda”dedi.

Haber: Batuhan DARAKCI