Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yürütülen ve Emniyet Genel Müdürlüğü ile yapılan protokol çerçevesinde egzoz gazı emisyon ölçüm denetimlerinin etkinliğinin artırılması, ölçüm yaptırmayan araç sayısının azaltılması amacıyla, mobil plaka tanıma sistemleri (MPTS) kullanılıyor. Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Takip Sistemi ile entegre çalışan ve egzoz emisyonu ölçümü yaptırmayan araçların plakalarının okunarak tespit edilmesine imkan sağlayan Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) Projesi kapsamında altyapı çalışmaları Bakanlıkça tamamlandı.

Söz konusu Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) kapsamında Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliğinin "Taşıtların Denetimi" başlıklı 13’üncü Maddesi uyarınca İl Müdürlüğünce kent genelinde araç denetimlerine başlandı.

 Bu kapsamda Kasım ayı içerisinde İl Müdürlüğü tarafından yapılan uygulamalarda 505 aracın denetimi yapılarak bu araçlardan 21 tanesinin egzoz emisyon ölçümünü yaptırmadığı tespit edildi.

Egzoz emisyon ölçümünü yaptırmadığı tespit edilen söz konusu araçlar ile ilgili olarak sahipleri hakkında 2872 Sayılı Çevre Kanununun 20’nci Maddesi uyarınca 2 bin 815 TL idari para cezası yaptırımı uygulandı.

Egzoz emisyonundan kaynaklanan hava kirliliğinin önüne geçilmesi ve ölçüm yaptırmayan araçların tespit edilmesi amacıyla Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) kapsamında denetimler periyodik olarak ve sıklıkla sürdürüleceği bildirildi.

Editör: Can ERTÜRK