Devrekli öğrenciler, kahramanlık destanın yazıldığı tarihi Çanakkale topraklarını ziyaret etti. Zorlu koşullar içinde kazanılan Çanakkale Zaferi’ni yerinde gözlemlemelerini ve öğrenmelerini sağlamak amacıyla düzenlenen kültür turunda öğretmenler de öğrencilere eşlik etti.
Devrek Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü, Çanakçılar Creavit AŞ’nin katkılarıyla Bursa ve Çanakkale destanının yazıldığı bölgeye kültür gezisi düzenlendi. Milli birlik ve beraberlik duygusunun aşılanması amacı ile düzenlenen gezide 4 görevli öğretmen, 2 sektör temsilcisi ile 44 öğrenci, Çanakkale Savaşı'nda galip çıkan Türk ordusunun gösterdiği mücadeleye tanık olma fırsatı buldu.
Devrek Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü İsmail Derin gezi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; "4 görevli öğretmen ve 2 sektör temsilcisi ile 44 öğrencimizin milli manevi duygularımızın gelişmesi ve dayanışma ruhunun güçlenmesi için var olma destanımızın yazıldığı bölgeyi görmelerini sağlamak amacıyla Çanakcılar Creavit AŞ’nin katkılarıyla Çanakkale'ye gezi düzenledik. 
Gezi güzergâhımıza Bursa ilimizi de ekleyerek oradaki kültür miraslarımızı da öğrencilerimizle birlikte görme fırsatı bulduk. 
Türk Milletinin tarih boyunca verdiği en önemli mücadelelerden birisi şüphesiz ki Çanakkale savaşlarıdır. Bizler giderken dönmeyi düşünmeyen, Çanakkale içinde aynalı çarşı, ana ben gidiyorum düşmana karşı diyen, vatan uğruna ölmekten çekinmeyen ecdadımızın torunlarıyız. Çanakkale savaşları diğer savaşlar gibi sıradan bir savaş değil, bu milletin var olma savaşıdır. Biliyoruz ki destanımızın yazıldığı bölgeler, bizler ziyaret ettikçe atalarımızı andıkça anlam kazanacak ve  geleceğimize yön verecektir. Kültür gezisini gerçekleştirmemizi sağlayan Çanakcılar Creavit A.Ş ve emeği geçen tüm mesai arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum." dedi.
Çanakcılar Creavit A.Ş adına geziye katılan sektör temsilcisi Gökhan Arduç’ta; "MESEM müdürlüğü ile mesleki eğitimde işbirliği protokolümüz var. Mesleki eğitimin niteliğinin artırılması yönünde şirketler grubu olarak elimizden geleni yapıyoruz. MESEM müdürlüğünden gelen kültür gezisi talebini karşılayarak öğrencilerimizle birlikte ecdadımızı ziyaret etmelerine katkıda bulunmaktan dolayı mutluluk duyduk." dedi.

Editör: Batuhan Darakci