Kahramanmaraş merkezli 10 ilimizi etkileyen felaketin altından deprem bölgesi arasında yer alan Gaziantep'te 5 gün boyunca Zonguldak ekibi ile birlikte görev yaptıklarını ifade eden diyaneten başkanı alil İbrahim Kulaç yaşadıkları o anları anlattı.
Ayrıca deprem bölgesinde devlet yok iye sosyal medyadan eleştiri yapanlara sert tepki gösteren Halil İbrahim Kulaç şunları söyledi:

"Deprem bölgesinden yeni geldik. Kahramanmaraş ili Pazarcık merkezde 7.7 büyüklüğünde ve Elbistan merkezde 7.6 depremde 11 ilimiz maalesef etkilenmiştir öncelikle depremde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet yaralı olanlara cenabı Allah'tan acil şifalar diliyorum. Defin ve cenaze namazı kıldırma görevlerini nöbetleşe usulü yerine getirmişlerdir. Türkiye Diyanet Vakfımız ve diğer hayırsever kuruluşlarımız deprem bölgesinde Sabah öğle ve akşam çorba ve yemek ikramında bulunmuşlardır. Deprem bölgesinden devlet Millet kaynaşmasını devletin tüm kurumlarıyla deprem bölgesinde olduğunu gördük ve Kızılay, TTK Zonguldak madencilerimiz kömür için değil can kurtarmak için deprem bölgelerine olduklarını gördük ve çok sayıda canlı kurtararak milletimizin takdirini kazanmışlardır. Yine stk'la,  cemiyet ve deneklerin depremde de kardeşlerimizin yanında olduklarını gördük. Şu gerçeğin altına çizmek istiyorum deprem öldürmez çürük binalar öldürür. maalesef deprem bölgesinde depremin öldürmediğini ve çürük binaların öldürdüğünü görmüş olduk. Devletimiz güçlüdür. Hayatlarını kaybeden kardeşlerimizi geri getirme imkanımız yok ama en azından en kısa zamanda bu şehirlerin yeniden kurulacağına olan inancımız tam  Ben tekrar bu vesileyle hayatlarını kaybeden tüm depremlere kardeşlerimize cenabı Allah'tan rahmet diliyorum ve yakınlarına başsağlığı diliyorum milletimizin başı sağ olsun. Cenabı Allah milletimize böyle bir afet tekrar göstermesin.

Deprem bölgesine 5 gün kaldım ve devletimizin tüm kurumlarıyla deprem bölgesinde olduğunu bizzat gördük. Sabahlara kadar her enkazın başında AFAD, madenciler çalıştı, depremzedelere barınma, gıda, giyim ve ısınma gibi her konuda yardım edildi. ihtiyaçları karşıladı ve karşılamaya da devam ediliyor bunu görmezden gelmek olur mu"