Gülay’ın konuyla ilgili açıklaması şöyle; 
“Eski İl Başkanımız Sayın Yavuz Erkmen Bey'in oğlunun sosyal medyasında yapmış olduğu bu paylaşım benim için çok da önemli değil ve değeri yok. Sonuçta o bir çocuk. Ben muhatabı değilim. Yani çocuğa çocukla cevap vermek gerekirse benim de çocuklarım var ama bu iş adam işi. Siyasetin biraz daha tecrübeli adam işi olduğunu düşündüğüm için çocuğa cevap vermek de herhangi bir düşüncem ve tasarruf olmadı.

“BEN KİMSEYLE KAVGALI DEĞİLİM”

Ben kimseyle kavgalı değilim. Ben sadece burada bir makama seçilmiş gelmişim. Yavuz Bey milletvekili aday adayı olacağı için burada İl başkanlığı görevi tarihi dolduğundan dolayı aday olmamıştır. İl başkanlığı aday olmamıştır. Yapılan milletvekili aday adayları başvurusunda kendisi de Zonguldak'tan aday adaylığı başvurusunu genel merkezimize müracaatını yapmış, akabinde de gelmiş İl binamızda benim yanımda partililerimizle birlikte basın açıklaması yaparak kendisinin aday adaylığını duyurmuştur. Genel Merkez tarafından  listeler onaylanacağı listelere şahsımın bir bağlantısı olmadığını  Sayın Genel Başkanımızın ve komisyonda bulunan Genel Başkan Yardımcılarının bunun kararını kendilerinin vereceğini bizzat kendisine ilettim. Yani bu sohbetimiz yüz yüze gerçekleşti. Telefonla falan değil. Daha sonra listeler açıklandı, bize de bildirildi. 

“KIRGINIM…”

Listenin bildirilmesinin ardından Sayın Yavuz Bey'e de liste hakkında mesaj attım ve daha sonra kendisini de telefonla aradım. Fakat Yavuz Bey benim telefonuma cevap vermedi. Vermediği gibi geri dönüş de sağlamadı. Buradan ben bu hususta kırgınım. Yapılan bazı konuşmalar var. Onlar benim kulağıma geliyor. Belki benim de konuşmalarım vardır. Ona da gitmiş olabilir. Bizi belki de birbirimize yanlış aksettirmiş olabilirler. Arada laf taşıyanlar olmuştur. Bunu fazla uzatmanın bir gereği bir anlamı olmadığını ben de düşünüyorum. Çünkü sonuçta ben bir partinin İl Başkanıyım. Ben burada kavgacı değil kucaklayıcı olacağımı defalarca söyledim. Her toplantıda da her açıklamamda da bunu ifade ettim. Öyle bir boyuta geldi ki işler içinden çıkılacak bir durum değil artık. 

“GENEL MERKEZE İLETMEDİM”

Şimdi Sayın Yavuz Bey 5 kişilik milletvekilliği listesinde kendi ismi olmadığından kiralamış olduğu 4 aylık bir anlaşma yaptırdı. Kendisi de ifade ediyor. Demek ki burada kendini milletvekili adayı olarak görüyor. Aday adayından ziyade aday görüyorsun. Şimdi ben duyuyorum, benim için 'Erdal Gülay bu konuyu Genel Merkeze iletti. Benim için listede olmasının uygun olmadığını düşünüyorum.'  Herkes farklı farklı lanse ediyor kendisini. Kendisi şimdi her zaman şunu derdi, 'Ben Genel Başkanımızla görüşüyorum. Onunla birlikte diyaloğumuz iyi her gittiğimde ziyaret ediyorum. Kendisi bana soruyor.' diyor.  Şimdi ben bir buçuk aylık İl Başkanıyım. Genel Başkanımızla bugüne kadar iki, bilemedim üç kez oturmuşumdur. Yavuz bey kendisinin ilişkilerinin çok sağlam olduğu bir genel başkan var. Böyleyken benim genel merkeze gidip de bu listede Sayın Yavuz Erkmen'in olmamasını istemem çok normal mi? Ben öyle düşünüyorum. Çünkü bir samimiyet var.”

Haber: Duygu ELMA ÖZFİDAN